İTÜ Proficiency Ne Zaman? Temmuz İTÜ Proficiency Zor mu?

Yazar:
İTÜ Proficiency Ne Zaman? Temmuz İTÜ Proficiency Zor mu?
0
Yazıyı Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes)
1.637 kişi okudu

İTÜ Proficiency Ne Zaman? İTÜ Proficiency Sınav Tarihleri

İTÜ Proficiency sınavı genelde Eylül, Ocak, Haziran ve Temmuz aylarında yapılmaktadır. Kesin sınav tarihleri resmi tatillere göre değişkenlik göstermektedir. Bununla ilgili en doğru bilgiye İTÜ YDY Akademik takviminden ulaşılabilir.

Temmuz İTÜ Proficiency Zor mu?

İTÜ Hazırlık öğrencileri arasında yaygın olarak, Temmuz sınavının Ocak, Haziran ve Eylül İTÜ Proficiency sınavlarına göre daha zor olduğuna dair bir inanç vardır. Bu fikir bazı yılların Temmuz sınavları için doğrudur. Geçtiğimiz senelerde, özellikle 2012 ve 2015 yılları arasında yapılan Temmuz İTÜ Prof sınavlarında, belli bir zorluk vardı. Bu sınavların bazılarında ilk aşama sınavları (restatement, reading), bazılarında da ikinci aşamalar (listening, reading) diğer sınavlara göre zordur.  Ancak bu yıllardan sonra yapılan sınavlarda böyle bir şey söz konusu değildir. Artık bazı dönemlerde Temmuz sınavları diğer sınavlar ile aynı zorlukta hatta bazen daha da kolay olmaktadır.

Dolayısıyla, Temmuz İTÜ Proficiency sınavının diğer sınavlara göre zorluğu ile alakalı olarak genel bir kuraldan bahsedemeyiz. Ancak; Haziran sınavıyla arasında yaklaşık 6 hafta gibi kısa bir sürenin olması ve yaz ortasına denk gelmesiyle öğrencilerde çalışma motivasyonunu az olmasından dolayı Temmuz İTÜ Proficiency sınavı en zor sınav olmasa da, öğrencilere en zor gelen sınavdır. Temmuz sınavlarında geçenlerin büyük bölümünün genelde motivasyonu yüksek olan arkadaşlar olduğunu söyleyebiliriz.

Unutmayın: Sınavları zorlaştıran / kolaylaştıran biraz da sizin o sınava hangi şartlarda ve motivasyonla çalıştığınızdır. Okula devam eden öğrencilere tavsiyem, her zaman Haziran ya da Ocak sınavlarına yüklenip işi fazla geciktirmeyerek güzel bir yaz tatili geçirmeleridir. Haziran sınavından sonra havaların ısınmasıyla oluşan tatil rehavetiyle çalışmak daha da zorlaşabilmektedir.

 

Yeni Kaynaklardan Haberdar Olun!

Sitemize eklenen yeni İTÜ PROF paylaşımlarından haberdar olmak için e-posta listemize kaydolun.

 

Temmuz İTÜ Proficiency sınavına nasıl hazırlanmalısınız?

Eğer Haziran sınavından istediğiniz skoru alamadıysanız Temmuz İTÜ Prof için yapmanız gerekenler:

  • Sınav sonucunuzu öğrendikten sonra çalışmaya bir hafta ara verin.
  • Eksiklerinizi belirleyin.
  • Günde en az 4-5 saat çalışacak şekilde gerçekçi bir çalışma planı hazırlayın.
  • Çalışmanızı sınavın her alanını (restatement, reading, listening, writing) kapsayacak şekilde planlayın.
  • Bunlar dışında sınav kelimeleri üzerinde her gün çalışın.
  • Hedefiniz her zaman ilk aşamadan en az 40 puan almak olsun. İkinci aşamaya rahat girmelisiniz.

Hepinize başarılar dilerim!! 🙂

 

Yorumlar