İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı - İTÜ İngilizce Kursu
İTÜ Proficiency Hazırlık

İTÜ Proficiency Duyurular

Şubat 2021 İTÜ PROFICIENCY SINAV KAMPI

KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. 

 • Tercihinize göre YÜZYÜZE ya da ONLINE Eğitim Seçenekleri
 • SOSYAL MESAFE Kurallarına Uygun, Geniş ve Ferah 6 Kişilik Sınıflar
 • Uzman İTÜ PROF Hocalarından Eğitim
 • İstanbul Dil Akademisi yöntemiyle hazırlanan güncel İTÜ Proficiency Sınav Kaynakları
 • İTÜ Proficiency için Kilit Sınav Konuları ve Kelime Listeleri
 • Soru Çözüm Yöntemleri ve Sınav Pratiği (Restatement, Reading, Listening, Writing, Essay Feedback)
 • Sınav Analizleri üzerinden İTÜ Proficiency Sınav Tekniği ve Skor Odaklı Dersler
 • ÖZGÜN İTÜ Proficiency Deneme Sınavları
 • Zorlandığınız konularda İTÜ PROF Etüt Dersleri
 • Kontenjanımız Sınırlıdır!

 

İTÜ Proficiency Başarı Oranımız: % 96

Bilgi ve Kayıt için 0212 327 3015 (Beşiktaş) ve 0216 418 3015 (Kadıköy) no’lu telefonlardan veya iletişim formumuzdan bize ulaşabilirsiniz. Kayıt ofisi çalışma saatleri her gün 10:00 – 16:00 saatleri arasındadır.

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı – İTÜ İngilizce Kursu

İTÜ PROFICIENCY KURSU

Sınıflarımız tamamen İTÜ Proficiency sınavına hazırlanan öğrencilerden oluşmaktadır. Dersler her seviyeden öğrenciler için ayrı sınıflarda ve Hazırlık Atlama odaklı olarak yapılmaktadır. Program detayları:

Tarih ve Saatler

Dersler İTÜ Proficiency sınav tarihine kadar sürecektir. Hafta içi ve hafta sonu seçenekleri bulunmaktadır.

İTÜ Hazırlık okuluna (İTÜ YDY) devam eden öğrenciler seviye ve okul saatlerine uygun sınıflara alınmaktadır.

Ders İçeriği

Program İTÜ Proficiency güncel sınav sistemine göre tamamen Hazırlık Atlama Odaklı olarak hazırlanmıştır. Restatement, reading, listening ve writing olmak üzere her bölüm üzerinde ayrı ayrı İTÜ PROF SINAV TEKNİĞİ ve PRATİĞİNE göre çalışılmaktadır. Ayrıca İTÜ Proficiency Kelime Listeleri ve kilit gramer konuları üzerinde nokta atışı çalışmalar yapılmaktadır.

İTÜ İngilizce hazırlık okuluna devam eden öğrencilerimiz için Cumulative ve Quiz sınavlarına yönelik olarak program boyunca ek çalışmalar yapılmaktadır.

Eğitmen Kadromuz

Dersler İTÜ Hazırlık sınav sisteminde uzman ve üniversite hazırlık okulu geçmişi olan deneyimli hocalarımız tarafından verilmektedir.

Hocalarımız program boyunca öğrencilerinin bireysel olarak eksiklerini takip eder ve sınav koçluğunu yaparlar. İngilizce sınav hazırlığında öğrencilerin en çok yardıma ihtiyaç duyduğu İngilizce çalışma yöntemi ve sınav motivasyonu konularında başarıya ulaşana kadar yanlarında oluruz.

Ders Kaynakları

Derslerde İTÜ Hazırlık sınav sistemine özel olarak hazırladığımız kitap ve materyallerimiz kullanılmaktadır. Bunlar her dönem son sınav içeriğine göre güncellediğimiz özgün kaynaklardır.

Derslerde kullanılanlar dışında ihtiyaç duyulduğunda öğrencilerimize her konuda ek materyal desteği sağlamaktayız. Program boyunca kullanılan bütün ders kaynakları öğrencilerimize ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Deneme Sınavları

Sınav kampı boyunca ders saatlerine ek olarak minimum 10 Adet İTÜ Proficiency Deneme Sınavı yapılmaktadır. Bunlarla ilerlemeniz takip edilir, eksikler belirlenir; sınav pratiği ve zaman yönetimi beceriniz arttırılır.

Deneme sınavlarımız son sınav sorularına göre her dönem yenilenen, birebir İTÜ PROF formatında özgün sınavlardır.

Diğer İmkanlar

 • Hocalarla Birebir Çalışma Saatleri: Öğrencilerimizle bireysel olarak zorlandığı ve ekstra çalışmaya ihtiyaç duyduğu konularda hocalarıyla ücretsiz olarak birebir dersler yapılmaktadır.
 • Birebir Essay Kontrolü: Writing ödev değerlendirilmeleri hocalarınızın bireysel eksiklerinizi görmesi için birebir çalışma şeklinde yapmaktayız.
 • Zorunlu Ek Dersler: Deneme sınav sonuçlarına göre grup derslerine ihtiyaç olduğunda ek günler eklenmektedir.
 • Ders Çalışma Salonları: Kurum binalarımızda öğrencilerimizin ders çalışma ve ödevlerini yapmaları için özel alanlar ayrılmıştır. Öğrencilerimiz buralarda çalışıp ihtiyaç olduğunda hocalarına soru sorma ve her zaman ders dışında destek alma imkanına sahiptirler.

 

Derslere devam ZORUNLUDUR. Mazeretsiz olarak devamsızlık hakkını aşan öğrenciler derslere kabul edilmemektedir.  Program boyunca ders saatlerine ek olarak konular zorunlu ek dersler ve birebir çalışma saatlerine de katılım zorunludur.

İTÜ Proficiency Başarı Oranımız: % 96

İTÜ PROFICIENCY sınavına
UZMAN HOCALAR ve ÖZGÜN MATERYALLER
ile hazırlanabileceğiniz TEK yer!

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı
İTÜ Proficiency Sınav İçeriği

İTÜ Proficiency sınavı İTÜ YDY Akademik Takviminde her yıl belirtilen tarihlere göre yılda 4 defa yapılır. Bir gün arayla yapılan iki oturumdan oluşur. İTÜ Proficiency 1. Aşama sınavından en az 30 alan öğrenciler ikinci aşamaya girmeye hak kazanırlar. Lisans, yüksek lisans ve yatay geçiş öğrencilerinin hepsi aynı sınav girerler.

Geçme notu lisans öğrencileri için iki aşamanın toplamından 60 puan, yüksek lisanslar için 65‘tir. Toplam puanları kaç olursa olsun, öğrencilerin sınavı geçebilmeleri için ikinci aşamadan en az 20 almaları gerekir. Yani toplam puanı 60’ı geçse bile, ikinci aşamada 20’den az alan öğrenciler başarısız sayılırlar. Bölümlerin içeriklerine bakalım:

 

İTÜ PROFICIENCY 1. Aşama:


Toplam süre 120 dakikadır. 60 puan değerindedir. Bütün sorular çoktan seçmelidir (şıklı). 15 puanlık restatement ve 45 puanlık reading bölümlerinden oluşur:

 

Restatement

Bu bölümde verilen cümleye şıklardan anlamca en yakın olanını bulmanız istenir. Her biri 1 puan değerinde 15 sorudan oluşur. Gramer ve kelime bilginiz test edilir.


Kilit Noktalar

 • Özellikle modal, passive, causative, comparative, relative clause, if & wish, noun clause, participle gibi gramer konularına iyi hakim olun.
 • Bağlaçlar çok önemli. Anlamlarını iyi öğrenin.
 • Eş anlam – Zıt anlam olarak sağlam bir kelime bilgisine sahip olmanız sınavda işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 

Reading

Her biri 1,5 puan değerinde 30 sorudan oluşur. Toplam 4 tane reading parçası vardır ve her birinden 7-8 soru sorulur. Bu bölümde uzun bir metinden istenilen bilgiyi çekip çıkarabilme beceriniz test edilir.


Kilit Noktalar

 • Reading parçasını baştan sona hepsini okuyup kelime kelime anlamaya çalışmayın. Bu size inanılmaz zaman kaybettirir. Onun için skimming ve scanning okuma tekniklerini kullanın. Bilmiyorsanız mutlaka öğrenin.
 • Karşınıza çıkacak metinler hep akademik yapıda olduğu için kompleks cümle yapılarına aşina olmanız gerekir. Bunun için relative clause, noun clause, participles, devrik yapılar, bağlaçlar gibi konuları iyi öğrenin.

 

İTÜ PROFICIENCY 2. Aşama:

Yaklaşık 90 dakika sürer. 40 puan üzerinden değerlendirilir. Her biri 20 puan değerinde iki bölümden oluşur:

 

Listening

Genel akademik bir konu hakkında 9 – 10 dakikalık üniversitede verilen bir ders (lecture) dinletilir ve bununla ilgili çoktan seçmeli 10 soru sorulur. Her soru 2 puan değerindedir.

 

Listening bölümü note-taking formatındadır. Öğrenciler dinlerken kendilerine dağıtılan konu başlıklarının olduğu kağıtlara (note-taking guide) not alırlar. Dinleme parçası bittikten sonra sorular dağıtılır. Bunları aldığınız notlara göre cevaplarsınız. Soruları cevaplamak için verilen süre 15 dakikadır. Dinleme kaydı sadece bir kez dinletilir. Not aldığınız kağıtlarla ilgili bir değerlendirme yapılmaz.

 

Sınavın temel zorluğu soruları dinleme ve not alma işi bittikten sonra görmenizdir. Dinlerken neyin önemli olduğuna karar verip ona göre not almanız gerekir.


Kilit Noktalar

 • Çıkmış sınavlardan bol bol pratik yapın. Note-taking guide’ı nasıl kullanmanız gerektiğini iyi öğrenin.
 • Kilit kelimelerin, bağlaçların telaffuz ve anlamlarını mutlaka iyi bilin. Çoğu zaman sorular bu kelimelerin etrafında döner.
 • Rakamları, karşılaştırmaları, konuşmacının lecture esnasında yaptığı küçük özetlemeleri mutlaka not edin.
 • Not alırken kısaltmalar kullanın ki hem yazıp, hem de dinlemeye devam edebilin.

 

Writing

60 dakika sürer. 3 writing konusu alt başlıklarıyla birlikte verilir. Bunlardan birini seçip bununla ilgili 250 – 350 kelime uzunluğunda bir essay yazmanız istenir.

 

İTÜ Proficiency Writing bölümünde 3 tip essay sorulur: Compare & Contrast, Cause ve Effect. Her sınavda bu essay türlerinin üçü birden sorulmaz. 2+1 şeklinde bir düzen vardır. Örneğin; 2 cause + 1 effect ya da 2 compare & contrast + 1 cause konusu gibi.


Kilit Noktalar

 • Herşeyden önce off-topic olmamak için kesinlikle konuyu iyi anlamaya çalışın.
 • Akademik essay yapısını iyi öğrenin. Genelde 20 puanın 10’u buradan gelir.
 • Yazmaya başlamadan önce stratejinizi iyi belirleyin. Ne yazacağınız konusunda zaman kaybını azaltmak için konuyla birlikte verilen subtopic’leri nasıl kullanacağınız konusunda iyi bir strateji belirleyin.
 • Bağlaç kullanımına MUTLAKA dikkat edin.
 • Basit yazın. Anlaşılır olmanız lazım. Emin olmadığınız yapıları kullanmayın.
 • Okuyucuyu etkilemek için iyi bir fikir gibi görünse de, essay’inizin hiç bir yerine Türkçeden deyim ya da atasözü çevirisi ASLA eklemeyin! Bu size puan kaybettirir.

 

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı
İTÜ Proficency Kaynakları

 

 

 

 

“Sınavlarınıza UZMANLARI ile Hazırlanın!”

İSTANBUL’UN
İNGİLİZCE SINAV HAZIRLIK MERKEZİ

Detaylı Bilgi ve Başvuru

(Mesai saatleri içinde yolladığınız mesajlar en kısa sürede cevaplandırılacaktır.)

 

  [recaptcha]

  × BİLGİ AL (Whatsapp)