Yıldız Teknik Üniversitesi YTÜ Hazırlık Atlama
YTÜ İYS Sınavı

Duyuru!

Ocak 2021 YTÜ İYS SINAV KAMPI

KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. 

 • Tercihinize göre YÜZYÜZE ya da ONLINE Eğitim Seçenekleri
 • SOSYAL MESAFE Kurallarına Uygun, Geniş ve Ferah Sınıflar
 • Uzman YTÜ İYS Hocalarından Eğitim
 • İstanbul Dil Akademisi yöntemiyle hazırlanan güncel İYS Sınav Kaynakları
 • Kilit İYS Gramer Konuları ve Kelime Listeleri
 • İYS Soru Çözüm Yöntemleri ve Sınav Pratiği (Cloze Test, Yakın Anlam, Reading, Cümle Tamamlama, Vocabulary, Writing, Essay Feedback)
 • Sınav Analizleri üzerinden YTÜ İYS Sınav Tekniği ve Skor Odaklı Dersler
 • YTÜ İYS Deneme Sınavları
 • Kontenjanımız Sınırlıdır!!

YTÜ İYS Başarı Oranımız: % 94

Bilgi ve Kayıt için 0212 327 3015 (Beşiktaş) ve 0216 418 3015 (Kadıköy) no’lu telefonlardan veya iletişim formumuzdan bize ulaşabilirsiniz. Kayıt ofisi çalışma saatleri her gün 10:00 – 16:00 saatleri arasındadır.

YTÜ Yüksek Lisans – Erasmus – Yatay Geçiş İngilizce Yeterlilik Sınavı

İçeriklerine Yönelik Kurs Programları Açılmaktadır. Detaylı Bilgi İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz! 

Yıldız Teknik Üniversitesi
YTÜ Hazırlık Atlama Kursu

YTÜ İYS KURSU

Sınıflarımız sadece Yıldız Teknik Üniversitesi İYS sınavına hazırlanan öğrencilerden oluşmaktadır. Dersler her seviye için ayrı sınıflarda ve Hazırlık Geçme odaklıdır. Program detayları:

Tarih ve Saatler

Dersler YTÜ İYS sınav tarihine kadar sürecektir. Hafta içi ve hafta sonu seçenekleri bulunmaktadır.

Hazırlık okuluna (YTÜ YBD) devam eden öğrenciler seviyelerine ve okul saatlerine uygun sınıflara alınmaktadır.

Ders İçeriği

Program YTÜ İYS güncel sınav sistemine göre hazırlanmıştır. İYS 1. Aşama ve 2. Aşama sınavlarının bütün bölümleri üzerinde ayrı ayrı İYS SINAV TEKNİĞİ ve PRATİĞİ odaklı olarak çalışılmaktadır. Ayrıca İYS Kelime Listeleri ve kilit gramer konuları üzerinde nokta atışı çalışmalar yapılmaktadır.

Hazırlık okuluna devam eden öğrencilerimiz için Mid-Term, Quiz ve Final sınavlarına yönelik olarak program boyunca ek çalışmalar yapılmaktadır.

Eğitmen Kadromuz

Dersler YTÜ İYS sınav sisteminde uzman ve üniversite hazırlık okulu geçmişi olan deneyimli hocalarımız tarafından verilmektedir.

Hocalarımız program boyunca öğrencilerinin bireysel olarak eksiklerini takip eder ve sınav koçluğunu yaparlar. İngilizce sınav hazırlığında öğrencilerin en çok yardıma ihtiyaç duyduğu İngilizce çalışma yöntemi ve sınav motivasyonu konularında başarıya ulaşana kadar yanlarında oluruz.

Ders Kaynakları

Derslerde YTÜ İYS sınav sistemine özel olarak hazırladığımız kitap ve materyallerimiz kullanılmaktadır. Bunlar her dönem son sınav içeriğine göre güncellediğimiz özgün kaynaklardır.

Derslerde kullanılanlar dışında ihtiyaç duyulduğunda öğrencilerimize her konuda ek materyal desteği sağlamaktayız. Program boyunca kullanılan bütün ders kaynakları öğrencilerimize ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Deneme Sınavları

Sınav kampı boyunca ders saatlerine ek olarak minimum 10 ADET İYS DENEME SINAVI yapılmaktadır. Bunlarla ilerlemeniz takip edilir, eksikler belirlenir; sınav pratiği ve zaman yönetimi beceriniz arttırılır.

Deneme sınavlarımız son sınav sorularına göre her dönem yenilenen, birebir İYS formatında özgün sınavlardır.

Diğer İmkanlar

 • Hocalarla Birebir Çalışma Saatleri: Öğrencilerimizle bireysel olarak zorlandığı ve ekstra çalışmaya ihtiyaç duyduğu konularda hocalarıyla ücretsiz olarak birebir dersler yapılmaktadır.
 • Birebir Essay Kontrolü: Writing ödev değerlendirilmeleri hocalarınızın bireysel eksiklerinizi görmesi için birebir çalışma şeklinde yapmaktayız.
 • Zorunlu Ek Dersler: Deneme sınav sonuçlarına göre grup derslerine ihtiyaç olduğunda ek günler eklenmektedir.
 • Ders Çalışma Salonları: Kurum binalarımızda öğrencilerimizin ders çalışma ve ödevlerini yapmaları için özel alanlar ayrılmıştır. Öğrencilerimiz buralarda çalışıp ihtiyaç olduğunda hocalarına soru sorma ve her zaman ders dışında destek alma imkanına sahiptirler.

 

Derslere devam ZORUNLUDUR. Mazeretsiz olarak devamsızlık hakkını aşan öğrenciler derslere kabul edilmemektedir. Program boyunca ders saatlerine ek olarak konular zorunlu ek dersler ve birebir çalışma saatlerine de katılım zorunludur.

 

 

YTÜ – İYS Başarı Oranımız: % 94

YTÜ – İYS sınavına
UZMAN HOCALAR ve ÖZGÜN MATERYALLER
ile hazırlanabileceğiniz TEK yer!

YTÜ İYS Sınav İçeriği

YTÜ İYS sınavı lisans öğrencileri için Eylül, Ocak ve Haziran aylarında olmak üzere yılda 3 defa yapılır. Sınav yeni İYS formatına göre Eylül 2018 sınavından itibaren iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Her bir aşamanın içeriğine ve dikkat edilmesi gereken noktalara bakalım:

 

İYS 1. Aşama İçeriği:

45 sorudan oluşur ve 50 puan değerindedir. Bütün sorular çoktan seçmelidir (şıklı). Sırasıyla Cloze Test, Yakın Anlamlı Cümle, Reading ve Paragraf Tamamlama bölümlerinden oluşur.

 

ytü iys birinci aşama sınav içeriği

 

Cloze Test

Bu bölüm 20 puan değerindedir. Verilen paragraftaki boşlukları gramer ve anlam olarak en iyi dolduran seçeneği bulmanız istenir. 10’ar soruluk 2 test‘ten oluşur. Soruların her biri 1 puan değerindedir. Burada gramer, okuduğunu anlama ve kelime bilginiz test edilir.


Kilit Noktalar

 • Tense, zaman uyumu, modal, relative clause, passive, bağlaçlar, prepositions, articles gibi konulara dikkat!
 • Özellikle gramer istisnalarını iyi öğrenin çünkü MUTLAKA çıkarlar!!
 • Kelime sorularında sık karıştırılan kelimeler, phrasal verb’ler ve akademik kelimelere çalışın.

 

Yakın Anlamlı Cümle

5 puan değerindedir. 1’er puanlık 5 sorudan oluşur. Verilen ana cümleye şıklardan anlamca en yakın olanını bulmanız istenir. Ağırlıklı olarak gramer ve kelime bilginiz test edilir.


Kilit Noktalar

 • Özellikle modal, passive, causative, comparative, relative clause, if & wish gibi gramer konularına iyi hakim olun.
 • Bağlaçlar çok önemli. Sık çıkan bağlaçları ve benzer yapıları iyi öğrenin.
 • Eş anlam – Zıt anlam olarak sağlam bir kelime bilgisine sahip olmanız sınavda işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 

Reading

17.5 puan değerindedir. Her birinden 7 soru sorulan 2 okuma parçasından oluşur. Soruların her biri 1.25 puanlıktır. Burada temel olarak test edilmek istenen şey uzun bir metinden istenilen bilgiyi çekip çıkarabilme becerinizdir.


Kilit Noktalar

 • Reading parçasını baştan sona hepsini okuyup kelime kelime anlamaya çalışmayın. Bu size inanılmaz zaman kaybettirir. Onun için skimming ve scanning okuma tekniklerini kullanın. Bilmiyorsanız mutlaka öğrenin.
 • Karşınıza çıkacak metinler hep akademik yapıda olduğu için kompleks cümle yapılarına aşina olmanız gerekir. Bunun için relative clause, noun clause, devrik yapılar, bağlaçlar gibi konuları iyi öğrenin.

 

Paragraf Tamamlama

7.5 puan değerindedir. 6 sorudan oluşur. Soruların her biri 1.25 puanlıktır. Verilen paragraftaki boşluk için şıklardan anlamca en uygun gelen cümleyi bulmanız istenir. Bu bölüm okuduğunu anlama, kelime ve bağlaç bilginizi test eder.


Kilit Noktalar

 • Paragraf tamamlama soruları zor görünen ama en kolay olan bölümdür. Bilmediğiniz kelimelere takılmayın. Boşluktan önceki ve sonraki cümleleri anlamaya çalışın.
 • Bağlaçlara ve zamanlara odaklanın.

 

 

İYS 2. Aşama İçeriği:

50 puan değerindedir. Sırasıyla Listening ve Writing bölümlerinden oluşur.

 

ytü iys ikinci aşama sınav içeriği

 

Listening

Listening kısmı 25 puan değerindedir. Toplam 20 sorudan oluşur ve soruların her biri 1.25 puanlıktır. iki bölümden oluşur: While Listening, Note-Taking.

 

While Listening:
12.5 puan değerindedir. Her birinden 5 soru sorulan 2 dinleme çalışmasından oluşur. Bunlar karşılıklı konuşma ya da soru-cevap şeklinde diyaloglardan oluşur. Sorular çoktan seçmelidir (şıklı). Öğrenciler verilen soruları parçayı dinlerken cevaplarlar.


Kilit Noktalar

 • Herşeyden önce hangi bilgi için dinlediğinizi iyi belirleyin. Dinleme parçası başlamadan önce sorular dağıtılıp, incelemeniz için size bir iki dakikalık süre verilecektir. Bu sürede sorulara göz gezdirin ve kilit kelimelerin altını çizin.
 • Bağlaçların telaffuz ve anlamlarını mutlaka iyi bilin. Çoğu zaman sorular bu kelimelerin etrafında döner.
 • Sorular dinleme parçasında çıkış sırasına göre sıralanmıştır. Bir soruyu kaçırırsanız diğer soruları ona göre takip edin.

 

Note-Taking:
12.5 puan değerindedir. Bu bölümde genel akademik bir konu hakkında 8 – 10 dakikalık  bir parça dinletilir ve bununla ilgili çoktan seçmeli 10 soru sorulur. Sınavda önce öğrencilere üzerinde konu başlıklarının olduğu not alma kağıtları dağıtılır. Sonrasında dinleme başlar ve öğrenciler parçayı dinlerken önemli olduğuna inandıkları kısımları not alırlar. Sonrasında soru kağıtları dağıtılır ve öğrenciler soruları aldıkları notlara ve akıllarında kalan bilgilere göre cevaplarlar. Not aldığınız kağıtlarla ilgili bir sınav değerlendirmesi yapılmaz.

Sınavın temel zorluğu soruları dinleme ve not alma işi bittikten sonra görmenizdir. Dinlerken neyin önemli olduğuna karar verip ona göre not almanız gerekir.


Kilit Noktalar

 • Bol bol pratik yapın. Not alma kağıdını nasıl kullanmanız gerektiğini iyi öğrenin.
 • Kilit kelimelerin, bağlaçların telaffuz ve anlamlarını mutlaka iyi bilin. Çoğu zaman sorular bu kelimelerin etrafında döner.
 • Rakamları, karşılaştırmaları, konuşmacının lecture esnasında yaptığı küçük özetlemeleri mutlaka not edin.
 • Not alırken kısaltmalar kullanın ki hem yazıp, hem de dinlemeye devam edebilin.

 

Writing

25 puan değerindedir. İYS Writing bölümü için öğrenciler 4 tip essay’den sorumludurlar: For & Against, Cause, Effect ve Opinion Essay

 

Her sınavda bu 4 essay türünden ikisi sorulur. Öğrenciler bunlardan birini seçip 300 – 350 kelimelik bir essay yazarlar. Essay konusu fikrinizi geliştirmeniz için kullanabileceğinizi altbaşlıklarla (subtopic) beraber verilir.


Kilit Noktalar

 • Herşeyden önce off-topic olmamak için kesinlikle konuyu iyi anlamaya çalışın.
 • Akademik essay yapısını iyi öğrenin. Genelde toplam puanın yarısı buradan gelir.
 • Yazmaya başlamadan önce stratejinizi iyi belirleyin. Ne yazacağınız konusunda zaman kaybını azaltmak için konuyla birlikte verilen subtopic’leri nasıl kullanacağınız konusunda iyi bir strateji belirleyin.
 • Bağlaç kullanımına MUTLAKA dikkat edin.
 • Basit yazın. Anlaşılır olmanız lazım. Emin olmadığınız yapıları kullanmayın.
 • İyi bir fikir gibi görünse de essay’inizin hiç bir yerine Türkçeden deyim ya da atasözü çevirisi eklemeyin. Bu size puan kaybettirir.

 

 

NOT: Yukarıda açıklanan sınav içerikleri Lisans öğrenciler için yapılan İYS sınavı içindir. Yüksek lisans, yatay geçiş ve DGS öğrencileri için dönem başında yapılan İYS sınav içerikleri ve tarihleri farklıdır. Bunlar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

 

 

 

“Sınavlarınıza UZMANLARI ile Hazırlanın!”

İSTANBUL’UN
İNGİLİZCE SINAV HAZIRLIK MERKEZİ

Detaylı Bilgi ve Başvuru

(Mesai saatleri içinde yolladığınız mesajlar en kısa sürede cevaplandırılacaktır.)

 

[recaptcha]

 

× BİLGİ AL (Whatsapp)