İTÜ PROFICIENCY Kursu. Hazırlık İngilizce Yeterlilik Sınavı | İSTANBUL DİL AKADEMİSİ - İstanbul Dil Akademisi İTÜ PROFICIENCY Kursu. Hazırlık İngilizce Yeterlilik Sınavı | İSTANBUL DİL AKADEMİSİ

Duyuru!

Ocak 2018 İTÜ PROF SINAV KAMPI

KONTENJANIMIZ DOLMUŞTUR.

16 Ocak’ta sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar dileriz! 🙂

KALAN KONTENJAN: 0

 

Kalan
0
Kontenjan

Haziran 2018 İTÜ PROF SINAV KAMPI

KAYITLARIMIZ 17 OCAK 2018 TARİHİNDEN İTİBAREN ALINACAKTIR.

Kontenjanımız Sınırlıdır!!

 

Bilgi ve Kayıt için 0212 327 3015 ve 0212 327 7427 no’lu telefonlardan veya iletişim formumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Kayıt ofisi çalışma saatleri her gün 10:00 – 16:00 saatleri arasındadır.

Kalan
-
Kontenjan

Temmuz İTÜ PROF TEMEL HAZIRLIK KURSU

KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR.

PROGRAM A1 – A2 – B1 KURLARINA YÖNELİKTİR. ÖZEL SINIFLARDA YAPILACAKTIR.

Kontenjanımız Sınırlıdır!!

Haziran 2018
İTÜ PROFICIENCY Sınav Kampı

İTÜ PROFICIENCY Sınav Kamplarımız yılda 4 defa düzenlenir. Sınıflarımız tamamen İTÜ PROF sınavına hazırlanan öğrencilerden oluşmaktadır. Dersler her seviyeden öğrenciler için ayrı sınıflarda ve Hazırlık Geçme odaklı olarak Beşiktaş binamızda yapılmaktadır. Program detayları:

Tarih ve Saatler

Dersler Haziran 2018 İTÜ PROF sınav tarihine kadar sürmektedir. Ders günü olarak hafta içi ve hafta sonu seçenekleri bulunmaktadır.

Hazırlık okuluna devam eden öğrenciler seviye ve okul saatlerine uygun sınıflara alınmaktadır.

Ders İçeriği

Program İTÜ Hazırlık (YDY) güncel sınav sistemine göre hazırlanmıştır. Sınav Kampı boyunca restatement, reading, listening ve writing olmak üzere İTÜ PROF sınavının her bölümü üzerinde ayrı ayrı sınav tekniği ve pratiği odaklı olarak çalışılmaktadır. Ayrıca İTÜ PROF Vocab List‘lerden kelime çalışmaları ve kilit gramer konuları üzerinde nokta atışı çalışmalar yapılmaktadır.

Hazırlık okuluna devam eden öğrencilerimizin ortalamalarını arttırmak için okulda yapılan Cumulative ve Quiz sınavlarına yönelik olarak program boyunca çalışmalar yapılmaktadır.

Eğitmen Kadromuz

Dersler İTÜ PROFICIENCY güncel sınav sisteminde uzman ve hazırlık okulu geçmişi olan deneyimli hocalarımız tarafından verilmektedir.

Hocalarımız öğrencilerinin gelişimini bireysel olarak program boyunca takip eder ve sınav koçluğunu yaparlar. Öğrencilerin İngilizce sınav hazırlığında en çok yardıma ihtiyaç duyduğu İngilizce çalışma yöntemi ve sınav motivasyonu konularında başarıya ulaşana kadar yanlarında oluruz.

Ders Kaynakları

Derslerde İTÜ YDY sınav sistemine özel olarak hazırladığımız kitap ve materyallerimiz kullanılmaktadır. Bunlar her dönem son sınav içeriğine göre güncellediğimiz özgün kaynaklardır.

Derslerde kullanılanlar dışında ihtiyaç duyulduğunda öğrencilerimize her konuda ek materyal desteği sağlamaktayız. Program boyunca kullanılan bütün ders kaynakları öğrencilerimize ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Deneme Sınavları

Bireysel gelişiminizi görmek, sınav pratiği ve zaman yönetimi becerinizi arttırmak için sınav kampı boyunca ders saatlerine ek olarak minimum 10 adet İTÜ PROFICIENCY DENEME SINAVI  yapılmaktadır.

Deneme sınavlarımız son sınav sorularına göre her dönem yenilenen, tamamen İTÜ PROF formatında özgün sınavlardır.

Diğer İmkanlar

Sınav kampı boyunca öğrencilerimizin bireysel olarak zorlandığı konularda hocalarla birebir çalışma saatleri yapılır. Ayrıca deneme sınav sonuçlarına göre gerekli görülen durumlarda ders programlarına zorunlu ek dersler eklenmektedir.

Kurum binalarımızda öğrencilerimizin günlük çalışma ve ödevlerini yapmaları için Ders Çalışma Salonları ayrılmıştır. Öğrencilerimiz buralarda çalışıp ihtiyaç olduğunda hocalarına soru sorma ve her zaman ders dışında destek alma imkanına sahiptirler.

Derslere devam ZORUNLUDUR. Mazeretsiz olarak devamsızlık hakkını aşan öğrenciler derslere kabul edilmektedir.  Program boyunca ders saatlerine ek olarak konular zorunlu ek dersler ve birebir çalışma saatlerine de katılım zorunludur.

 

İTÜ PROFICIENCY sınavına
UZMAN HOCALAR ve ÖZGÜN MATERYALLER
ile hazırlanabileceğiniz TEK yer!

 

Ağustos 2017
İTÜ PROFICIENCY Başarı Oranımız: %98

Sınav İçeriği

İTÜ PROFICIENCY sınavı Eylül, Ocak, Haziran ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda 4 defa yapılır. Bir gün arayla yapılan iki oturumdan oluşur. İlkinden en az 30 alan öğrenciler ikinci oturuma girmeye hak kazanırlar. Lisans, yüksek lisans ve yatay geçiş öğrencilerinin hepsi aynı sınav girerler.

Geçme notu lisans öğrencileri için iki aşamanın toplamından 60 puan, yüksek lisanslar için 65‘tir. Toplam puanları kaç olursa olsun, öğrencilerin sınavı geçebilmeleri için ikinci aşamadan en az 20 almaları gerekir. Yani toplam puanı 60’ı geçse bile, ikinci aşamada 20’den az alan öğrenciler başarısız sayılırlar. Bölümlerin içeriklerine bakalım:

 

İTÜ PROFICIENCY 1. Aşama:


Toplam süre 120 dakikadır. 60 puan değerindedir. Bütün sorular çoktan seçmelidir (şıklı). 15 puanlık restatement ve 45 puanlık reading bölümlerinden oluşur:

 

Restatement

Bu bölümde verilen cümleye şıklardan anlamca en yakın olanını bulmanız istenir. Her biri 1 puan değerinde 15 sorudan oluşur. Gramer ve kelime bilginiz test edilir.


Kilit Noktalar

 • Özellikle modal, passive, causative, comparative, relative clause, if & wish, noun clause, participle gibi gramer konularına iyi hakim olun.
 • Bağlaçlar çok önemli. Anlamlarını iyi öğrenin.
 • Eş anlam – Zıt anlam olarak sağlam bir kelime bilgisine sahip olmanız sınavda işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 

Reading

Her biri 1,5 puan değerinde 30 sorudan oluşur. Toplam 4 tane reading parçası vardır ve her birinden 7-8 soru sorulur. Bu bölümde uzun bir metinden istenilen bilgiyi çekip çıkarabilme beceriniz test edilir.


Kilit Noktalar

 • Reading parçasını baştan sona hepsini okuyup kelime kelime anlamaya çalışmayın. Bu size inanılmaz zaman kaybettirir. Onun için skimming ve scanning okuma tekniklerini kullanın. Bilmiyorsanız mutlaka öğrenin.
 • Karşınıza çıkacak metinler hep akademik yapıda olduğu için kompleks cümle yapılarına aşina olmanız gerekir. Bunun için relative clause, noun clause, participles, devrik yapılar, bağlaçlar gibi konuları iyi öğrenin.

 

İTÜ PROFICIENCY 2. Aşama:

Yaklaşık 90 dakika sürer. 40 puan üzerinden değerlendirilir. Her biri 20 puan değerinde iki bölümden oluşur:

 

Listening

Genel akademik bir konu hakkında 9 – 10 dakikalık üniversitede verilen bir ders (lecture) dinletilir ve bununla ilgili çoktan seçmeli 10 soru sorulur. Her soru 2 puan değerindedir.

 

Listening bölümü note-taking formatındadır. Öğrenciler dinlerken kendilerine dağıtılan konu başlıklarının olduğu kağıtlara (note-taking guide) not alırlar. Dinleme parçası bittikten sonra sorular dağıtılır. Bunları aldığınız notlara göre cevaplarsınız. Soruları cevaplamak için verilen süre 15 dakikadır. Dinleme kaydı sadece bir kez dinletilir. Not aldığınız kağıtlarla ilgili bir değerlendirme yapılmaz.

 

Sınavın temel zorluğu soruları dinleme ve not alma işi bittikten sonra görmenizdir. Dinlerken neyin önemli olduğuna karar verip ona göre not almanız gerekir.


Kilit Noktalar

 • Çıkmış sınavlardan bol bol pratik yapın. Note-taking guide’ı nasıl kullanmanız gerektiğini iyi öğrenin.
 • Kilit kelimelerin ve bağlaçların telaffuz ve anlamlarını mutlaka iyi bilin. Çoğu zaman sorular bu kelimelerin etrafında döner.
 • Rakamları, karşılaştırmaları, konuşmacının lecture esnasında yaptığı küçük özetlemeleri mutlaka not edin.
 • Not alırken kısaltmalar kullanın ki hem yazıp, hem de dinlemeye devam edebilin.

 

Writing

60 dakika sürer. 3 writing konusu alt başlıklarıyla birlikte verilir. Bunlardan birini seçip bununla ilgili 250 – 350 kelime uzunluğunda bir essay yazmanız istenir.

 

İTÜ PROF Writing bölümünde 3 tip essay sorulur: Compare & Contrast, Cause ve Effect. Her sınavda bu essay türlerinin üçü birden sorulmaz. 2+1 şeklinde bir düzen vardır. Örneğin; 2 cause + 1 effect ya da 2 compare & contrast + 1 cause konusu gibi.


Kilit Noktalar

 • Herşeyden önce off-topic olmamak için kesinlikle konuyu iyi anlamaya çalışın.
 • Akademik essay yapısını iyi öğrenin. Genelde 20 puanın 10’u buradan gelir.
 • Yazmaya başlamadan önce stratejinizi iyi belirleyin. Ne yazacağınız konusunda zaman kaybını azaltmak için konuyla birlikte verilen subtopic’leri nasıl kullanacağınız konusunda iyi bir strateji belirleyin.
 • Bağlaç kullanımına MUTLAKA dikkat edin.
 • Basit yazın. Anlaşılır olmanız lazım. Emin olmadığınız yapıları kullanmayın.
 • Okuyucuyu etkilemek için iyi bir fikir gibi görünse de, essayinizin hiç bir yerine Türkçeden deyim ya da atasözü çevirisi ASLA eklemeyin! Bu size puan kaybettirir.

 

Kaynak İndir

Yeni Kaynaklardan Haberdar Olun!

Sitemize eklenen yeni İTÜ PROF kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listemize kaydolun.

Sınavlarınıza UZMANLARI ile Hazırlanın!

 

İSTANBUL’UN İNGİLİZCE SINAV HAZIRLIK MERKEZİ

Yayınlarımız

Öğrenci Görüşleri

Akademi Ailesine Teşekkür Ederim
Çağdaş Çay
İTÜ Makina Müh.
sınavı geçtim
Erkan Konya
İTÜ İnşaat Müh. Yüksek Lisans
Emeği geçen hocalarıma çokça teşekkürler
İsra Hatipoğlu
İTÜ Çevre Müh.
Emeklerinizin karşılığını alacaksınız
Simay Sağ
İTÜ Tekstil Müh.
nasıl sınav geçilir?
Emrah Pişkin
İTÜ Gemi İnşaatı ve Mak. Müh.
tek seferde halletim
Eren Gürenin
İTÜ Gemi Mak. İşletme Müh.
Gayet verimli
Sefa Altundal
İTÜ
teşekkürler Akademi
Müge Başpınar
İTÜ Şehir ve Bölge Planlama
Kesinlikle tavsiye ederim
Mustafa Genç
İTÜ Uçak Müh.
Daha iyisi yok
Caner Kocaoğlu
İTÜ İnşaat Müh.

Detaylı Bilgi ve Başvuru

(Mesai saatleri içinde yolladığınız mesajlar en kısa sürede cevaplandırılacaktır.)