Temmuz İTÜ Proficiency Zor mu? İTÜ Proficiency Sınavı ile İlgili Her Şey

Yazar:
Temmuz İTÜ Proficiency Zor mu? İTÜ Proficiency Sınavı ile İlgili Her Şey
0
Yazıyı Paylaş

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı

 

Temmuz İTÜ Proficiency ile İlgili Her Şey

Bu yazımızda İTÜ Hazırlık öğrencilerinin en korktuğu sınavlardan biri olan Temmuz İTÜ Proficiency sınavı ile ilgili olarak sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Her şeyden önce sınav tarihi tıpkı genelde Eylül, Ocak ve Haziran sınavları gibi her yıl değişen tarihlerde yapılmaktadır. Sınav genelde Temmuz ayının 3. haftasında yapılmaktadır. Kesin sınav tarihleri için en doğru bilgiye İTÜ YDY Akademik takviminden ulaşabilirsiniz.

Temmuz İTÜ Proficiency Zor mu?

İTÜ Hazırlık öğrencileri arasında yaygın olarak Temmuz sınavının Ocak, Haziran ve Eylül İTÜ Proficiency sınavlarına göre daha zor olduğuna dair bir inanç vardır. Bu fikir bazı yılların Temmuz sınavları için doğrudur.

Geçtiğimiz senelerde, özellikle 2012 ve 2015 yılları arasında yapılan Temmuz İTÜ Prof sınavlarında, belli bir zorluk vardı. Bu sınavların bazılarında ilk aşama sınavları (restatement, reading), bazılarında da ikinci aşamalar (listening, reading) diğer sınavlara göre zordur. Ancak bu yıllardan sonra yapılan sınavlarda böyle bir şey söz konusu değildir. Artık bazı dönemlerde Temmuz sınavları diğer sınavlar ile aynı zorlukta hatta bazen daha da kolay olmaktadır.

Dolayısıyla Temmuz İTÜ Proficiency sınavının diğer sınavlara göre zorluğu ile alakalı olarak genel bir kuraldan bahsedemeyiz. Ancak Haziran sınavıyla arasında yaklaşık 6 hafta gibi kısa bir sürenin olması ve yaz ortasına denk gelmesiyle öğrencilerde çalışma motivasyonunu az olmasından dolayı Temmuz İTÜ Proficiency sınavı en zor sınav olmasa da, öğrencilere en zor gelen sınavdır. Temmuz sınavlarında geçenlerin büyük bölümünün genelde motivasyonu yüksek olan arkadaşlar olduğunu söyleyebiliriz.

Unutmayın: Sınavları zorlaştıran ya da kolaylaştıran biraz da sizin o sınava hangi şartlarda ve motivasyonla çalıştığınızdır. Okula devam eden öğrencilere tavsiyem, her zaman Haziran ya da Ocak sınavlarına yüklenip işi fazla geciktirmeyerek güzel bir yaz tatili geçirmeleridir. Haziran sınavından sonra havaların ısınmasıyla oluşan tatil rehavetiyle çalışmak daha da zorlaşabilmektedir.

 

[yikes-mailchimp form=”5″ title=”1″ description=”1″ submit=”Kaydol”]

Temmuz İTÜ Proficiency sınavına nasıl hazırlanmalısınız?

Eğer Haziran sınavından istediğiniz skoru alamadıysanız Temmuz İTÜ Prof için yapmanız gerekenler:

  • Sınav sonucunuzu öğrendikten sonra çalışmaya bir hafta ara verin.
  • Eksiklerinizi belirleyin.
  • Günde en az 4-5 saat çalışacak şekilde gerçekçi bir çalışma planı hazırlayın.
  • Çalışmanızı sınavın her alanını (restatement, reading, listening, writing) kapsayacak şekilde planlayın.
  • Bunlar dışında sınav kelimeleri üzerinde her gün çalışın.
  • Hedefiniz her zaman ilk aşamadan en az 40 puan almak olsun. İkinci aşamaya rahat girmelisiniz.

 

Hepinize başarılar dilerim!! 🙂

 

İTÜ Proficiency Sınav İçeriği

İTÜ Proficiency Kaynakları

×

WhatsApp Bilgi Hattı

× BİLGİ AL (WhatsApp)