İTÜ Hazırlık Muafiyet Yöntemleri – İTÜ İngilizce Hazırlık Kursu

Yazar:
İTÜ Hazırlık Muafiyet Yöntemleri – İTÜ İngilizce Hazırlık Kursu
0
Yazıyı Paylaş
kişi okudu

İTÜ İngilizce Hazırlık Kursu

İTÜ Hazırlık Muafiyet Yöntemleri

İstanbul Teknik Üniversitesi ister % 30, ister % 100 İngilizce bölümde okuyacak olsun bütün öğrencilerden İngilizce Yeterlilik şartlarını yerine getirmelerini ister. Bu şartları yerine getiren öğrenciler İTÜ Hazırlık eğitiminden muaf olurlar ve bölümlerine başlayıp sadece bölüm dersi olan ileri İngilizce derslerini alırlar. İTÜ İngilizce Hazırlık eğitiminden muaf olmanın bir kaç yöntemi vardır:

1) İTÜ Proficiency

İTÜ Proficiency‘de geçer puan Lisans öğrencileri için 60, yüksek lisanslar için 65’tir. İTÜ hazırlık muafiyet için yılda 4 defa yapılan İTÜ Proficiency sınavlarının herhangi birinden bu puanları almak yeterlidir.

İTÜ Proficiency sınavının geçerliliği 2 yıldır ve sınava girmek için İTÜ öğrencisi olmanıza gerek yoktur. Bu nedenle özellikle yüksek lisans öğrencileri kabul almadan önce, tarih olarak sıkışmamak için İTÜ Proficiency sınavlarına girerler.

2) TOEFL

Hazırlık eğitiminden muaf olmak için İTÜ Lisans öğrencilerinden TOEFL’da 65 puan, yüksek lisanslar öğrencilerinden 70 puan istemektedir. TOEFL sınavlarının geçerliliği 2 yıldır.

[yikes-mailchimp form=”5″ title=”1″ description=”1″ submit=”Kaydol”]

3) PTE Academic

İTÜ hazırlık muafiyet için Lisans öğrencilerinin PTE’den 55 puan, yüksek lisansların 60 alması gereklidir. PTE sınavlarının geçerliliği 2 yıldır.

4) YDS – eYDS – YÖKDİL

Bu sınavlar sadece İTÜ Yüksek Lisans başvurularında kabul edilir. İTÜ Lisans öğrencileri YDS, eYDS ya da YÖKDİL sınavları ile İTÜ hazırlıktan muaf olamazlar.

Bu sınavların gererliliği 5 yıldır ve hazırlıktan muaf olmak için bunların herhangi birinden 65 almış olmanız gereklidir.

 

NOT: IELTS sınavı yaklaşık son 3 yıldır YÖK tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle hiçbir üniversitede hazırlık muafiyet için kullanılmamaktadır.

 

İTÜ Proficiency Kursu

TOEFL Hazırlık Kursu

PTE Academic Hazırlık Kursu

Eğitim Sistemimiz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir