YTÜ İYS Sınavı Ne Zaman? Eylül’de İYS Olacak mı?

Yazar:
YTÜ İYS Sınavı Ne Zaman? Eylül’de İYS Olacak mı?
0
Yazıyı Paylaş
kişi okudu

Bunlar her yıl Mayıs ayından başlayarak YTÜ Hazırlık öğrencilerinin merakla ve biraz da endişe ile sorduğu sorulardır. Çünkü belirsizlik sinir bozar!

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Hazırlık Okulu tarafından İngilizce yeterlilik sınavı olarak uygulanan İYS sınavı YTÜ Hazırlık Okulu (YBD) akademik takvimine göre normalde Eylül, Ocak ve Haziran aylarından olmak üzere yılda 3 defa yapılır.

Bunlardan Ocak ve Haziran sınavları genellikle o ayların ilk yarısında yapılır. Örneğin; bu seneki Ocak sınavı 16 Ocak’ta yapıldı, Haziran sınavı da 8 Haziran’da yapılacak. Ancak akademik dönemin ilk sınavı olan Eylül sınavı konusunda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir belirsizlik var şu anda. Geçen yıl Ramazan ve Kurban Bayramı gibi resmi tatillere denk gelmesinden dolayı sınav 22 Ağustos’ta yapılmıştı. Bununla ilgili kesin tarih de yazın açıklanan senato kararı ile duyurulmuştu.

Bu sene Eylül sınavının kesin tarihi ile ilgili olarak henüz bir duyuru yapılmadı ve alışılagelen tarih olan Eylül ayının ilk haftası da resmi tatillere yakın. Eylül sınavı gibi çoğu öğrenci için son İYS hakkı olan bir sınavın tarihi konusunda bu şekilde kesin olmayan bir durum dezavantajlı bir durum gibi görünebilir. Aslına bakıldığında sınav tarihi öne alındığı zamanlar da bile alışılagelmiş tarihinden 7-9 gün öne alınmaktadır. Bir önceki sene İYS sınavı 1 Eylül’de yapıldığını unutmayalım.

 

[yikes-mailchimp form=”6″ title=”1″ description=”1″ submit=”Kaydol”]

 

Bu yıl Eylül (ya da Ağustos) sınavına hazırlanacak olan öğrencilere tavsiyem; sınava belli bir çalışma programı ile hazırlanmaya başlamak için kesin sınav tarihinin açıklanmasını beklemeyin. Onun yerine, sınav tarihinin 27-28 Ağustos tarihlerinde olacağını düşünerek çalışmaya başlayın. Ağustos ayındaki resmi tatilleri göz önüne alırsan bu tarih değiştirilse bile bir hafta öne ya da ileri alınacaktır. Bunun da duyurusu genelde sınavdan en az 5-6 hafta önce yapıldığı için gerekli önlemleri çok rahat bir şekilde alabilirsiniz bu süre içinde.

Hepinize iyi çalışmalar!

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir