Yeni KHAS İYS Sınavı – Kadir Has Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınav İçeriği

Yazar:
Yeni KHAS İYS Sınavı – Kadir Has Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınav İçeriği
0
Yazıyı Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes)
108 kişi okudu

Kadir Has Üniversitesi Hazırlık Atlama Kursu
KHAS İngilizce Yeterlilik Sınavı

KHAS İYS Sınav İçeriği Değişti!!

Kadir Has Üniversitesi Hazırlık Okulu sayfasında Ocak 2020’de yapılan duyuruya göre KHAS İYS sınav içeriği değiştirilmiştir. Bu yazımızda yapılan değişiklikleri detaylı olarak sizlere anlatacağız.

Genel olarak bakarsak yani sistemde Kadir Has İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) bölümleri şu şekilde oldu:

    1. Listening (%30)
    2. Reading (% 40)
    3. Writing (% 30)

Görüldüğü gibi eski sistemde % 15 ağırlığında olan Speaking bölümü sınavdan çıkarılmış ve bu puan Listening ve Reading bölümlerine eklenmiştir. Artık sınavda % 40 ağırlıkta olan Reading bölümü daha da önem kazanmıştır. Şimdi soru tiplerinde yapılan değişikliklere bakalım çünkü büyük değişiklikler var.

Kadir Has Üniversitesi İYS Sınavı Soru Tipleri

Burada sırasıyla bölümlere teker teker bakalım. Her bölümde eklenen yeni soru tipleri var.

Kadir Has İYS Sınavı Listening Bölümü

KHAS İYS Listening bölümü 30 puan değerindedir. Önceden yapılanın aksine artık iki ayrı bölümden oluşmaktadır:

1) While Listening:

Bu bölüm 13 puan değerindedir. bir üniversite öğrencisi ve öğretmeninin bir ödev konusu hakkında yaptıkları karşılıklı bir konuşmadan oluşur. Sorular dağıtılır ve dinleme başlamadan önce öğrencilere soruları incelemeleri için 3 dakika süre verilir. Dinleme parçası 14 – 16 dakika sürer ve sadece BİR DEFA dinletilir.

KHAS İYS While Listening sınavı 10 – 12 sorudan oluşur. Bunlar kısa cevap ya da cümledeki boşlukları doldurmanız gereken sorulardır. Şıklı değildir. Dinleme bittikten sonra öğrencilere cevaplarını kontrol etmeler için 3 dakika süre verilip sınavın bu bölümü sonlandırılır.

2) Note-Taking:

Bu bölüm 17 puan değerindedir. Üniversitede verilen ve 15 – 18 dakika süren genel akademik konulu bir ders (lecture) sadece BİR DEFA dinletilir. Sorular dinleme esnasında alınan notlara göre cevaplandırılır. Dinleme başlamadan önce, dağıtılan kağıtlardaki note-taking başlıklarını okumanız için bir dakika süre verilir.

Lecture bittikten sonra sorular dağıtılır. KHAS İYS Note-Taking sınavı 8 – 12 sorudan oluşur. Bunlar kısa cevaplı ya da boşluk doldurmalı sorulardır. Şıklı değildir. Sorularda lecture’ın içeriği ve öğretmenin bakış açıları ile alakalıdır. Soruları cevaplamak için verilen süre 15 dakikadır. Soruların sırası istenen bilginin dinleme parçasında bahsedilme sırası ile aynıdır.

Kadir Has İYS Sınavı Reading Bölümü

KHAS Reading bölümü 40 puan değerindedir. Yaklaşık 80 dakika sürmekte ve iki bölümden oluşmaktadır: Skimming, Detailed Reading

1. Skimming:

Bu bölüm 15 puan değerindedir. Bu bölüm başlık eşleştirme (Header Matching) tarzındadır. Hızlı Okuma ve metin tarama yapılan bölümdür. Metindeki paragrafların ana fikirleri hızlıca bulma becerinizi test eder.

5 – 6 sayfa uzunluğunda genel akademik bir konu bir metin ile alakalı 7 – 9 konu başlığı verilir ve sizlerden bu başlıkların metnin hangi paragrafına ait olduğu bulmanız istenir. Her bir başlık tek bir paragrafa aittir. Genellikle verilen metin 20 – 30 paragraftan oluşur. Verilen süre 20 dakikadır.

2. Careful Reading:

25 puan değerindedir. Toplam süre 55 – 60 dakikadır. Bu bölümde önce aynı konuyu farklı bakış açıları ile ele alan ele alan 2 – 3 sayfa uzunluğunda iki metin verilir. Her bir metinden ana fikir ve detay bilgilerle alakalı 4 – 5 soru sorulur. Bunlar kısa cevap, boşluk doldurma veya çoktan seçmeli sorulardır.

Kadir Has İYS Sınavı Reading bölümünün devamında iki metindeki bilgileri birbiriyle karşılaştıran bir paragraftaki boşlukları doldurmanız istenir.

 

Yeni Kaynaklardan Haberdar Olun!

Sitemize eklenen yeni KADİR HAS - İYS kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listemize kaydolun.

Kadir Has İYS Sınavı Writing Bölümü

KHAS İYS Writing bölümü 30 puan değerindedir. 60 dakika sürer. Tek bir konu verilir ve bununla ilgili 350 kelimelik  bir essay yazmanız istenir. Essay tipi olarak cause, effect, problem solution, ya da compare & contrast tiplerinden biri çıkar.

Yazdıklarınız fikirlerinizi akademik essay formatına göre fikirlerinizi ne kadar açık ifade edebildiğiniz, bunları desteklediğiniz, İngilizce kullanımı ve kelime çeşitliliği kriterleri dikkate alınarak değerlendirilir.

Kadir Has Üniversitesi İYS sınavı soru örnekleri için tıklayınız.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

KHAS Hazırlık Atlama / Hazırlık Destek Kurslarımız

KHAS İYS Kaynakları

Eğitim Sistemimiz

Yorumlar