Yeni Başlayanlar için İspanyolca Öğrenmek: 7 İpucu!

Yazar:
Yeni Başlayanlar için İspanyolca Öğrenmek: 7 İpucu!
0
Yazıyı Paylaş
kişi okudu

İspanyolca’ya Yeni Başlayanlar için 7 İpucu!

 

Bu yazıda İspanyolca öğrenmeye yeni başlayanlar içindir. İspanyolca konuşmak için nasıl daha hızlı ve verimli olabileceğiniz hakkında bilgi vereceğim.

Üniversiteyi bitirdiğimde konuşabildiğim tek yabancı dil İngilizce’ydi. Daha sonra başka diller de öğrendim ve bu konudaki tecrübelerime göre ne kadar çalıştığınızdan çok nasıl çalıştığınız önemlidir.

Bu yöntemlerle başlangıç seviyesi için herhangi bir şekilde yurtdışına gitmek zorunda kalmadan akıcı bir şekilde İspanyolca konuşabilirsiniz.

Ancak şunu söylemem lazım. Burada yapılacak çalışma yoğun olacaktır. Yani herkes için uygun olmayabilir!

Hızlı İspanyolca Öğrenmenin Ana Kuralları

Ana kuralları incelemeye başlamadan önce dil öğrenirken bilmeniz gereken en önemli şeyi ifade etmek isterim:

Öncelikle, yabancı dil öğrenmenin yaşla ya da beceri ile alakası yoktur. Gerekli çaba, istek ve kararlılığı gösteren herkes yeni bir dili kısa sürede öğrenebilir. Bu kesinlikle mümkündür. Ancak doğru bir yol ve iyi bir rehber ile yol almanız gerekir.

Şimdi yeni başlayanlar için hızlı ve verimli bir şekilde İspanyolca Öğrenmenin  ipuçlarına geçelim:

1- Kelime Hazinenizi Genişletin

Kelimeler bir dilin temel parçalarıdırlar. Eğer yeterli kelime bilginiz yoksa o dili hiçbir zaman istediğiniz gibi konuşamazsınız.

Geniş bir İspanyolca kelime hazinesine sahip olmanın en ideal yolu her zaman size en pratik ve kullanışlı gelenlere odaklanmanızdır. En sık ve kullanışlı olandan başlayıp adım adım gitmek gerekilidir. Kendinizi hiçbir zaman uzun kelime listelerine boğmayın.

Öğrenmeye gündelik hayatta en sık kullanılan İspanyolca kelimelerden başlayın. Başlangıçta öğrenmeniz gereken 1000 İspanyolca kelimeyi belirleyip o şekilde yola çıkabilirsiniz.

2- Başlangıç Seviyesi için Profesyonel Yardım Alın

İspanyolca‘nın temellerini en verimli şekilde öğrenmenin yolu iyi bir Başlangıç seviye (A1) İspanyolca kursuna gitmenizdir. Böyle bir yardımla İspanyolca öğrenmeye başlarken önemli olan bütün bilgileri kendinizden emin, kolay ve özümseyebileceğiniz bir şekilde edinirsiniz.

İspanyolca Kurs seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, eğitimin pratik İspanyolca ağırlıklı olarak verilmesidir. Bunun da gerekleri; sınıflarda yeterince konuşma fırsatınızın olması ve eğitimin hem dinleme hem de basit okuma faaliyetlerini içererek sizi gündelik konuşulan İspanyolcayı anlayabilecek duruma getirmesidir.

Başlangıç seviye (A1) kursunuzu 9-10 haftalık bir sürede tamamlamanız ideal olandır. Bu aşamada gramer çalışmaları ile aşırı fazla zaman kaybetmeyin. Burada ilk amacınız kusursuz bir İspanyolca gramer bilgisine sahip olmak değildir. Bunun yerine, İspanyolca kelime bilginizi ilerletip, dilin mantığını anlamaya çalışmaktır. Asıl odaklanmanız gerekenler diyaloglar ve İspanyolca telaffuzdur.

3- İspanyolca Konuşmak İçin Online Kaynaklardan Yararlanın

Eğer amacınız İspanyolcayı hızlı bir şekilde öğrenmek ise zaman kaybına uğramamanız gereklidir. Bu nedenle, sizi İspanyolca konuşma konusunda ilerletecek mevcut kursunuz dışında başka kaynaklara da başvurmalısınız.

Bununla alakalı olarak skype ya da diğer başka uygulamalar yoluyla günlük 30 dakika civarı alabileceğiniz İspanyolca konuşma dersleri sizi çok ilerletecektir. Bu konuda online kaynaklarda her bütçeye uygun çok fazla seçenek mevcuttur.

Bu tür derslerin en verimli şekilde yapılabilmesi için şu yolu izlemelisiniz:

Belli bir gündelik konuya, gramere kullanıma ya da kelime grubuna kitabınızdan çalışın ve İspanyolca dersinizi bu konu hakkında pratik yapmaya ayırın.

Böylece gündelik konuşma konusunda hızlı bir şekilde ilerleyeceksiniz.

4- Grameri Saplantı Haline Getirmeyin

İspanyolca ya da herhangi bir yabancı dil öğrenenlerin düştükleri en büyük tuzak o dili kusursuz bir gramerle konuşma arzusudur.

Tabi ki temel kuralları bilmek önemlidir ve de gereklidir. Ancak unutmamak gerekir ki anadili İspanyolca olanlar bile gündelik hayatta gramer konusunda hata yaparlar.

Burada amacım gramer bilgisinin önemsiz olduğunu belirtmek değil! Ama İspanyolca öğrenen biri için en büyük risk, gramer konusunda çok tereddüt ederek bütün çalışma azmini dilin o kısmına odaklama ve diğer becerilerin ilerlemesini durdurmasıdır.

Unutmayın: Gündelik iyi bir iletişim sağlamanız için İspanyolca gramerin bütün detaylarını iyice öğrenmenize gerek yoktur.

Onun için başlangıç seviyedeyseniz, sizin için gündelik hayatta gerekli olan yapıları öğrenip yolunuza devan edin!

Peki, nedir bu gerekli yapılar. Fikir vermesi açısından, İspanyolca başlangıç seviyesi için bilmeniz gereken gramer konuları:

  • Ser – Estar
  • Por – Para
  • Geçmiş Zaman (Preterito – Imperfecto)
  • Dilek / İstek Kipi (Sunjuntivo)

Bu konuları öğrenirseniz başlangıç için gündelik konuların çoğuna hakim olursunuz. Konuşma ve Kelime bilgisi üzerinde yoğunlaşın!

5- Olabildiğince Fazla İspanyolca Okumaya Çalışın

Başlangıç seviye olduğunuz için kelime bilginizin azlığından dolayı zorlanacaksınız. Ancak bir yerden başlamalısınız.

Kendinizi hazır hisseder hissetmez gündelik olarak yaptığınız şeyler hakkında okuyun. Böylece asıl bağlamında gördüğünüz için kelime bilginiz hızlı bir şekilde gelişecek ve grameri doğal şekliyle öğreneceksiniz.

Okuduğunuz metinleri sesli hallerini bulabilirseniz okurken onları dinleyebilirsiniz de.

Böylece kelimeleri yazılı ve sözlü halleri arasında bağlantı kurabilir ve en önemlisi de anadilde konuşanları anlamaya başlayabilirsiniz.

Her zaman okumaktan zevk almaya bakın ve asla okuduğunuz metni gramatik olarak analiz etmekle zaman harcamayın.

İspanyolca okuma ve dinleme üzerince yeterince zaman harcayınca dili öğrenme doğal olarak gerçekleşecektir.

6- İspanyolcayı Gündelik Hayatınızın Bir Parçası Yapın

Bu kural tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Hayatınızın bir parçası haline gelmeyen bir şey her zaman size bir görev olarak görünecektir. Bu nedenle, İspanyolcayı zaman ayırıp çalışmanız gereken bir şey yerine gündelik hayatınızın bir parçası haline getirmeniz daha fazla ilerlemenizi sağlayacaktır.

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Burada temel fikir, gündelik olarak yaptığınız çeşitli aktiviteleri mümkün olduğunda İspanyolca benzerleri ile değiştirmektir. İşte size bazı fikirler:

  • TV izleyecek ya da bir şeyler okuyacaksanız bunu İspanyolca kaynaklardan yapın.
  • İspanyolca öğrenme ile alakalı Youtube kanallarına abone olun.
  • Bulunduğunuz şehirde faaliyet gösteren Facebook gruplarına üye olun.
  • İspanyolca öğrenenler ile ilgili etkinliklere katılın.

Bu şekilde 2-3 ay kendinizi İspanyolcaya ekstra maruz bırakırsanız bunun büyük faydasınız göreceksiniz.

7- İspanyolca Öğrenmek İçin Yurtdışına Gitmeyin!

Başlangıç seviyesinde olan herkes İspanyolca öğrenmek için İspanya ya da Latin Amerika’ya gitmek fikrini aklından geçirmiştir.

Bütün gün İspanyolcaya maruz kalınabileceği fikrinden dolayı mantıklı gibi görünse de aslında durum hiç de öyle değildir.

Öncelikle, çoğu zaman insanlar gündelik ritimleri içinde basit seviyede dil bilen biri ile durup konuşmak için zorunlu olmadıkları sürece zaman harcamazlar. Bu nedenle, yurtdışında başlangıç seviyede bir İspanyolca öğrencisi ile ders aldığı eğitmeni ve de gittiği market ya da restoran gibi yerlerdeki görevliler dışındaki insanlar çok diyalog kurmazlar. Bunun sebebi, dil becerinizin henüz gündelik bir sohbet edecek seviyede olmaması ve bu nedenle de karşıdakine bir tad vermemesidir.

Ayrıca başlangıç seviyede olduğunuz için çoğu yerde turist muamelesi göreceksiniz ve belki de insanlar sizinle İngilizce konuşmaya çalışacaktır.

Yurtdışında zaman geçirmek bir dili öğrenmek için temel adımlardan biridir. Ancak o dilde gündelik sohbet edebilecek seviyeye gelince bu adımız atmanız hem maddi hem de manevi olarak sizin için en faydalısı olacaktır.

Başlangıç seviyesindeyseniz İspanyolca bilginizi ilerletmeye bakın.

Sonuç

Görüldüğü gibi yeni başlayanlar için kısa sürede İspanyolca konuşmaya başlamak mümkündür. Ancak kararlılık ve çalışma ister.

Kilit nokta detaylarda boğulmak yerine her zaman büyük resmi görmek ve adım adım kendinizdeki ilerlemeyi farketmek ve de konuşmaya çabalamaktır

 

İspanyolca Eğitim Sistemimiz

 

[yikes-mailchimp form=”9″ title=”1″ description=”1″ submit=”Kaydol”]

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir