Sabancı Üniversitesi ELAE Sınav İçeriği – ELAE 1 ve ELAE 2

Yazar:
Sabancı Üniversitesi ELAE Sınav İçeriği – ELAE 1 ve ELAE 2
0
Yazıyı Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes)
1.571 kişi okudu

Sabancı Üniversitesi ELAE Sınav İçeriği

Sabancı Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (ELAE); Sabancı Hazırlık Okulu akademik takvimine göre yılda 3 defa yapılır. Sınavın geçme notu 65 puan, toplam süre 180 dakikadır.

 

Sabancı Üniversitesi ELAE Sınavı; Writing, Listening ve Reading olmak üzere üç bölümden oluşur. Reading ve Listening bölümlerinde sorulan bütün sorular açık uçlu (Wh-) sorulardır.

Sabancı ELAE Writing

Bu bölüm 65 dakika sürer ve 30 puan değerindedir. yaklaşık 350 kelimelik bir essay yazmaları istenir. Essay tipi olarak argumentative, problem solution, cause, effect ya da compare & contrast türlerinden biri sorulur.

Yazdığınız essay akademik formata göre fikirlerinizi nasıl ifade edebildiğiniz, öne sürdüğünüz argümanları nasıl destekleyebildiğiniz, İngilizce kullanımı ve kelime çeşitliliği gibi çeşitli kriterler göz önüne alınarak değerlendirilir.

Sabancı ELAE Listening

55 dakika sürer ve 30 puan değerindedir. While Listening ve Note Taking olmak üzere iki listening çalışması yapılır. Listening parçaları her iki bölümde de sadece bir defa dinletilir. While Listening bölümü 10 – 12 sorudan; Note Taking bölümü ise 8 – 12 sorudan oluşur.

Yeni Kaynaklardan Haberdar Olun!

Sitemize eklenen yeni Sabancı - ELAE kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listemize kaydolun.

Sabancı ELAE Reading

Yaklaşık 80 dakika sürer ve 40 puan değerindedir. İki bölümden oluşur: Skimming ve Detailed Reading.

Skimming bölümü verilen 5 – 6 sayfa uzuluğunda ve 20 – 30 paragraftan oluşan bir metinde istenen paragrafların konu başlıklarını verilen listeden seçmeniz istenir (header matching). Bu bölüm 15 puan değerindedir ve 20 dakika süre verilir.

Detailed Reading bölümünde ise 2 – 3 sayfa uzunluğunda 2 metin verilir. Bunların her birinden ana fikir ya da metindeki detayları soran 4 – 5 açık uçlu soru (Wh-) sorulur. Daha sonrasında bu iki metindeki bilgileri birbiriyle karşılaştıran bir paraftaki boşlukları doldurmanız istenir. Bu bölüm toplamda 15 puan değerinde olup verilen süre yaklaşık 60 dakikadır.

ELAE Stage 1 Sınavı Nedir?

Bu sınav Sabancı Üniversitesi‘nin okula yeni kayıt olan öğrencilere Eylül ayında yaptığı bir tür seviye tespit sınavıdır. Öğrenciler bu sınavdan aldıkları notlara göre kurlara (route) yerleştirilirler. Sabancı Üniversitesi ELAE 1 sınavı 90 dakika sürer. Grammar, Vocabulary ve Writing olmak üzere üç bölümden oluşur.

 

Sabancı ELAE & Hazırlık Destek Kursu

Sabancı Üniversitesi Hazırlık Atlama – ELAE Kaynakları

Eğitim Sistemimiz

Yorumlar