Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BUEPT) Sonuçları ve Tavsiyeler

Yazar:
Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BUEPT) Sonuçları ve Tavsiyeler
0
Yazıyı Paylaş
kişi okudu

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı
Boğaziçi Üniversitesi Proficiency

BUEPT Sınav Sonuçları ve Tavsiyeler

Eylül 2019 BUEPT Sonuçları

Eylül 2019 BUEPT sonuçları önceki gün Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık (YADYOK) internet sitesinden açıklandı. Genel olarak baktığımızda sınava giren 1075 öğrenciden 511’i sınavı geçmiş; 565’i ise bir veya daha fazla bölümden kaldığı için hazırlık sınıfını geçip bölümlerine başlayamamıştır. Özetle, % 50’nin biraz üstünde öğrencinin sınavdan kaldığı görülmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Proficiency Sınavını Nasıl Geçebilirsiniz?

Eylül BUEPT sınavını geçemeyen öğrencilerin önünde iki yol vardır: Bunlardan ilki Ocak BUEPT sınavına hazırlanmak; diğeri ise TOEFL, IELTS ya da PTE Academic sınavlarından birini girip istenen geçer notu alabilmektir.

TOEFL, IELTS, PTE Academic: Hangisi daha uygun?

İkinci seçenekten başlarsak; bu sınavların BUEPT‘e göre en büyük avantajı her hafta yapılmalarıdır. Zaten en başta onun için öğrenciler tarafından tercih edilirler. Dezavantajları ise, BUEPT‘ten farklı olarak Speaking bölümü içermeleri, sınav içeriği ve soru tipi olarak BUEPT‘ten farklı olmaları ve sınav ücretlerinin 1000-1200 tl arasında olmalarıdır.

TOEFL, IELTS ve PTE sınavlarının her hafta yapılması sizin için cazip gelebilir fakat bu sınavlardan hangisine girecekseniz sınav içeriğine ve soru tiplerine ayrıca zaman harcamanız gerektiğini unutmayın. Bu da seviyeniz uygunsa 4-5 haftalık bir çalışma gerektirir. Eğer Speaking beceriniz iyi değilse böyle bir süre sizin için yeterli olmayacaktır. Çünkü sınav hazırlığında Speaking en yavaş gelişen beceridir.

Sizlere tavsiyem, bu sınavlardan herhangi birine girmeden önce bu sınavların hepsi ile alakalı tecrübesi olan birinden durumunuz ile alakalı tavsiye alıp karar verin. Öğretmenlik hayatım boyunca bir çok Boğaziçi Üniversiteli öğrencim TOEFL, IELTS ya da PTE ile hazırlık sınıfını geçtiler. Ancak bunların hiçbiri “girelim, belki geçeriz” kafasıyla değil, gerçekçi hedeflerle sınava hazırlandılar.

[yikes-mailchimp form=”10″ title=”1″ description=”1″ submit=”Kaydol”]

Ocak BUEPT Sınavına Girecekseniz: Boğaziçi Proficiency Sınavı için Hazırlık

İlk seçenek olarak bahsettiğimiz Ocak BUEPT sınavına gelecek olursak; bununla ilgili olarak “çalıştım ama olmadı” diyorsanız önce bunun nedenlerini belirleyin. Objektif olamıyorsanız mutlaka bir bilene danışın! Aynı hataları yaparsanız aynı sonuçları alırsınız.

Sınav hazırlığı konusumda yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için Ocak 2020 BUEPT kurs kayıtlarımız devam etmektedir.

Ocak Boğaziçi Üniversitesi Proficiency Kurs Detayları

Eğitimimiz tamamen BUEPT sınav içeriği ve pratiğine yöneliktir. 7 Ekim’de başlayıp, 7 Ocak BUEPT sınav tarihine kadar devam edecektir. Dersler Boğaziçili uzman hocalarımız tarafından verilmektedir.

Program boyunca İstanbul Dil Akademisi yöntemiyle kendi hazırladığımız kaynaklardan Reading, Listening ve Writing olarak sınav içeriğinin tamamı üzerinde pratik odaklı olarak çalışmaktayız. Ayrıca mutlaka hatasız olarak bilmeniz gereken ileri gramer yapıları ve BUEPT kelime listeleri üzerinde çalışılmaktadır.

Öğrencilerimiz ders saatleri dışında bireysel çalışma alanlarımızda çalışıp istedikleri zaman hocalarına sorularını sorma imkanına sahiptirler. Program süresince periyodik olarak BUEPT Deneme sınavları yapılacaktır.

 

Boğaziçi Üniversitesi Proficiency – BUEPT Kurs İçeriği

Eğitim Sistemimiz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir