Pearson PTE Sınavı Nedir?
PTE Academic Sınav İçeriği - PTE Soruları

Pearson PTE SINAVI

PTE nedir?

Açılımı Pearson Test of English olan PTE sınavı Pearson yayınları tarafından hazırlanan ve 2009 yılından beri uygulanan dört dil becerisini (konuşma, yazma, okuma, dinleme) ölçen bir İngilizce Dil Yeterlilik Sınavıdır. PTE Academic olarak da adlandırılır.

 

PTE sınavı ne kadar sürer?

Sınav yaklaşık 3 saat sürer ve tamamen bilgisayar ortamında yapılır.

 

PTE sınavının TOEFL ve IELTS ‘den farkı nedir?

PTE sınavının temel farkı, TOEFL ve IELTS sınavlarından farklı olarak dil becerilerinin birbirinden izole edilerek test edilmemesidir.

PTE Sınav soruları çoğunlukla en az iki beceriyi aynı anda sınayacak şekilde hazırlanır. Örneğin; dinleme bölümüne ait bir soruda okuma becerisi ya da okuma bölümüne ait bir soruda konuşma becerisiyle ilgili bir yapıya rastlayabilirsiniz.

 

PTE sınavının avantajları nelerdir?

 • Sınavının ÖSYM denkliği vardır. Bu nedenle, üniversite hazırlık atlama ve akademik kadrolar için YDS denkliği konularında avantajlıdır.
 • Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya, Almanya gibi bir çok ülke eğitim, iş ve göçmenlik için tarafından kabul edilir.
 • PTE sınavına 24 saat kalana kadar kayıt yapılabilmektedir.
 • Sınav sonuçları ortalama 2 gün içinde açıklanmaktadır.
 • Sınav puanlaması (konuşma ve yazma bölümleri de dahil) tamamen yapay zeka tarafından yapıldığı için objektiftir.

PTE sınavı kaç bölümden oluşur?

PTE Sınavı, 3 bölümden oluşur: Speaking + Writing, Reading ve Listening.

Sınav puanlamaya katılmayan personal introduction bölümü ile başlar. Bu bölümde verilen bir dakikalık sürede kendinizi tanıtırsınız. Sonrasında sınav başlar. PTE bölümlerinin detayları ve soru tiplerine bakalım:

 

PTE SINAV İÇERİĞİ ve SORULARI 

PTE 1. Bölüm: Speaking + Writing

 • Toplam süre yaklaşık 90 dakikadır.
 • Birbirinden bağımsız olarak yapılan Speaking ve Writing kısımlarından oluşur.
 • Her kısmın soru tiplerine bakalım:

PTE Speaking

 • Toplam 30 – 35 dakika sürer.
 • Bu bölümde speaking becerisine ek olarak bazı sorularda reading ve listening becerileriniz de test edilir.
 • Listening parçaları bir defa dinletilir.

 

PTE Speaking Soru Tipleri:

Read aloud: Bu bölümde speaking ve reading becerileriniz test edilir. Ekranda verilen yaklaşık 60 kelimelik metinleri sesli olarak okumanız istenir. Toplamda 6 – 7 metin verilir.

 

Repeat sentence: Bu bölüm speaking ve listening becerilerinizi test eder. Maksimum 9 saniye uzunluğunda cümleleri dinledikten sonra bunları mikrofona tekrar edersiniz. Toplamda 10 – 12 cümle verilir.

 

Describe image: Ekranda görünen bir diyagramı ya da grafiği detaylı olarak anlatmanız istenir. Toplamda 6 – 7 görüntü tarif ettirilir.

 

Re-tell lecture:  Bu bölümde speaking ve listening becerileriniz test edilir. Genel bir konu hakkında verilen bir dersin (lecture) yaklaşık 90 saniyelik bir bölümü dinletilir ya da izletilir. Sonrasında bunu kendi kelimelerinizle anlatmanız istenir. Toplamda 3 – 4 lecture verilir.

 

Answer short question: Bu bölüm speaking ve listening becerilerinizi test eder. 10 – 12 kısa soru sorulur ve bunlara kısa cevaplar vermeniz istenir. Sorular herkesin bilebileceği ve kesin cevabı olan sorulardır.

 

PTE Writing

 • Bu bölüm 50 – 60 dakika sürer. Verilen iki adet task’ı yerine getirmeniz isteniz:

 

Summarize text: Bu bölümde en fazla 300 kelimeden oluşan bir metni okuyup bunun bütün ana hatlarını içeren bir cümlelik bir özetini yazmanız istenir. Yazacağınız cümle en fazla 75 kelime olmalıdır. Toplamda özetlemeniz için 2 – 3 metin verilir. Toplam süre 10 dakikadır.

 

Essay writing: Verilen konu hakkında 200 – 300 kelimelik bir argumentative essay yazmanız istenir. Verilen süre 20 dakikadır. Toplamda 1 ya da 2 essay yazdırılır.

PTE 2. Bölüm: Reading

 • Süre yaklaşık 40 dakikadır. Soru tiplerine bakalım:

 

PTE Reading Soruları:

Multiple-choice, choose single answer:  Bir ya da iki paragraftan oluşan bir metin verilir ve bununla ilgili sorulan tek bir soruyu cevaplamanız istenir. Seçenek olarak 4 şık verilir ve bunlardan sadece biri doğru cevaptır. Toplamda 2 – 3 adet metin verilir.

 

Multiple-choice, choose multiple answers:  Bu bölümde 3 – 4 paragraf uzunluğunda 2 – 3 metin vardır. Yine tek bir soru sorulur ancak bu sefer doğru cevap birden fazladır ve verilen 5 – 8 şık içinden doğru olanları işaretlemeniz istenir.

 

Re-order paragraphs: Bu bölümde ekranda karışık sırayla verilen cümleleri anlamlı bir paragraf oluşturacak şekilde sıralamanız istenir. Bu tip 2 – 3 soru sorulur.

 

Fill in the blanks:  Bu soru tipi aslında alışkın olduğumuz cloze testlerin bilgisayar ortamına aktarılmış halidir. Tamamen kelime, bağlaç ve preposition sorularından oluşur. Gramer bilgisi sorulmaz. İki şekilde karşımıza çıkar:

İlk önce içinde 4 – 5 boşluk bulunan birer paragraflık metinler verilir. Bizden istenen paragrafın altında verilen 7 – 8 kelimeden uygun olanları metindeki boşluklara yerleştirmemizdir. Burada ihtiyacınızdan fazla sayıda seçenek verildiğine dikkat edin. Bu tip 4 – 5 paragraf sorulur.

İkinci şeklinde ise ortalama 2 paragraftan oluşan daha uzun metinlerle karşılaşırız. Bunların her birinde 5 boşluk vardır. Her biri için verilen 4 seçenekten doğru olanı işaretlersiniz. Toplamda bu tip 5 – 6 paragraf sorulur.

 

PTE 3. Bölüm: Listening

 • Yaklaşık 50 – 55 dakika sürer. Soru tiplerine bakalım:

 

PTE Listening Soruları:

Summarize spoken text: Bu bölüm hem listening, hem de writing becerinizi sınar. Yaklaşık 90 saniye süren genel akademik bir konudaki konuşmayı dinledikten sonra bununla ilgili yaklaşık 70 kelimelik bir özet yazmanız istenir. Toplamda 2 – 3 listening çalışması yapılır.

 

Multiple choice, choose multiple answers: Bu bölümde 40 – 90 saniye arasında uzunluğa sahip 2 – 3 kayıt dinletilir ve herbirinden tek bir soru sorulur. Her sorunun birden fazla doğru cevabı vardır. Verilen 5 – 6 şıktan doğru olanların hepsini işaretlemeniz istenir.

 

Fill in the blanks: Bu bölümde bir lecture dinletilirken aynı zamanda bunun yazılı hali de ekranda verilir. Sizden istenen yazılı metinde yer alan 5 – 7 boşluğu dinlerken doldurmanızdır. Herhangi bir şık verilmez. Amaç, boşluğa gelen kelimeyi dinlerken yakalamanız ve yazım hatası yapmadan boşluğa yazmanızdır. Sınavın bu bölümü listening ve writing becerinizi test eder.

 

Highlight correct summary: 30 – 90 saniye arasında süren bir parça dinletilip verilen 3 seçenekten bunu en iyi özetleyeni seçmeniz istenir. Bu bölüm listening ve reading becerinizi ölçer. Toplamda 2 – 3 kayıt dinletilir.

 

Multiple choice, choose single answer: Yine 40 – 90 saniyelik 2 – 3 kayıt dinletilir ve herbirinden tek bir soru sorulur. 4 şık verilir ve bunlardan doğru cevabı seçmeniz istenir. Her sorunun tek bir doğru cevabı vardır.

 

Select missing word: Bu bölümde dinletilen 20 ile 70 saniyelik kayıtta konuşmacı konuşmasının sonunu tamamlamaz. Sizden istenen konuşmanın seyrine göre konuşmayı tamamlayan kelime ya da ifadeyi şıklardan bulmanızdır. Toplamda bu tip 2 – 3 parça dinletilir.

 

Highlight incorrect words: Dinletilen 15 – 30 saniye arasında uzunluğa sahip parçanın aynı zamanda yazılı metni verilir. Bu metinde dinleme parçasından farklı olarak yazılmış olan kelimeleri bularak üzerlerine tıklamanız istenir. Toplamda bu tip 2 – 3 parça dinletilir. Bu bölüm listening ve reading becerinize yöneliktir.

 

Write from dictation: Bu bölüm listening ve writing becerilerini test eder. 3 – 5 saniye uzunluğunda bir kayıt sadece bir defa dinletilir ve duyduğunuz cümleyi yazmanız istenir. Bu şekilde 3 – 4 listening dinletilir.

Detaylı Bilgi ve Başvuru

(Mesai saatleri içinde yolladığınız mesajlar en kısa sürede cevaplandırılacaktır.)

 

   

  ×

  WhatsApp Bilgi Hattı

  × BİLGİ AL (WhatsApp)