IELTS Özel Ders mi, IELTS Grup Dersi mi? IELTS Kursu Ararken

Yazar:
IELTS Özel Ders mi, IELTS Grup Dersi mi? IELTS Kursu Ararken
0
Yazıyı Paylaş

IELTS Kursu Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hangisi Sizin için En Uygun:
IELTS ÖZEL DERS mi IELTS GRUP DERSİ mi?

IELTS sınavı sırasıyla listening, reading, writing ve speaking bölümlerinden oluşan bir sınavdır. Writing ve listening bölümlerini ayrı tutarsak IELTS sınavının listening ve reading bölümlerindeki soruların bir kısmı çoktan seçmeli sorulardan oluşurken, bunların daha büyük bir kısmı da hem İngilizce bilginizi hem de detaylara olan dikkatinizi ölçen daha farklı soru tiplerinden oluşur.

Bu nedenle, IELTS sınav eğitimi almak isteyen öğrencilerin her şeyden önce kendi öğrenme tarzlarını bilip IELTS kurs eğitimi konusunda karar verirken IELTS grup eğitimi mi onlar için daha faydalı, yoksa IELTS özel derslerin mi kendileri için daha faydalı olacağına karar vermelidirler.

IELTS Grup Eğitimi ve IELTS Özel Dersler Arasındaki Farklar

Genel olarak düşünüldüğünde IELTS grup eğitimleri ve IELTS özel derslerin dinamikleri birbirinden farklıdır.

IELTS Grup Dersleri: Sinerji

Grup eğitimlerinde sizin dışınızda başkaları da sınıfta olduğu için diğer öğrenciler bazen sizin aklınıza gelmeyen bir soruyu gündeme getirip yeni ufuklar açabilirler. Ayrıca sınıf ortamında öğrenciler arasında tatlı bir rekabet ve birlikte ders çalışma imkanı olduğu için grup dersleri IELTS sınav hazırlığında çok faydalı bir sinerji oluşturur.

IELTS grup dersleri daha mı ucuz?

Bunların dışında mali olarak düşünüldüğünde grup eğitimlerinde daha fazla ders daha az maliyetle alınabildiği fikri hakimdir. Ancak bu çoğu zaman bir illüzyondan ibarettir. Çünkü grup eğitimlerinde aldığınız daha fazla ders saatini diğer öğrencilerle beraber alırsınız. Bu da aslında her bir öğrencinin eğitmenle birebir geçirdiği zamanın IELTS özel derslere göre daha az olması demektir. Ayrıca grup derslerinde belli bir müfredat izlendiği için her bir öğrencinin spesifik olarak ilgi gösterilmesi gereken eksiklikleri üzerinde daha aza durulur. Ancak bu handikap kalabalık olmayan gruplarda eğitim alınırsa kolayca aşılabilir.

IELTS özel dersler az zamanda çok yol mu aldırır?

IELTS özel derslerde ise yapılan bir saatlik dersin tamamı sizin eksikliklerinize yöneliktir. Bu nedenle, IELTS özel dersleri ders işleyişi esnasında grup eğitimlerine göre daha verimlidir. Birebir olarak yapılan bir saatlik IELTS dersinde öğrencinin ilgi ve çalışmasına göre yaklaşık 3 saatlik IELTS grup dersine denk bir çalışma yapılabilir. Bu nedenle, dikkatli ve ilgili bir öğrenci için IELTS özel derslerin maliyeti, çoğu kişinin düşündüğü gibi IELTS grup derslerinden çok fazla değildir. Ayrıca özel dersler çoğu zaman grup derslerinden daha az zamana yayılarak tamamlanabilmekte ve bu sebeple sınava girme tarihine az zaman kalmış öğrenciler için iyi bir seçenek oluşturmaktadır.

Bir eğitimci olarak öğrencilerime her zaman tavsiyem, grup dersi ve özel ders arasında seçim yaparken her şeyden önce kendi bireysel öğrenme becerilerine odaklanmalarıdırlar. Bazı öğrenciler için grup dersi daha verimli olurken bazıları özel ders ile hedeflerine daha kısa sürede ulaşabilmektedir. Bu nedenle her şeyden önce kendinizi bilmeniz ve bu konuda bir uzmana danışmanız en faydalısı olacaktır.

[yikes-mailchimp form=”8″ title=”1″ description=”1″ submit=”Kaydol”]

IELTS Kursu Grup Eğitimi Kimler İçin Uygundur?

Grup eğitimleri IELTS hedef skoru 5.5 – 6.5 arasında olan öğrencileri için iyi bir seçenektir. Genel olarak herhangi skill’de ekstra bir eksikliğiniz yoksa grup eğitimlerinden fayda sağlarsınız. Ancak grup eğitimine katılan öğrencilerin hepsinin intermediate sonu ya da upper intermediate seviyelerde olması gereklidir. Bundan daha aşağı seviyelerde olanlar için IELTS grup eğitimleri çok verimli olmayacaktır.

IELTS Özel Ders Kimler İçin Uygundur?

IELTS özel dersler IELTS’ten hem düşük hem de yüksek skor hedefleyen öğrencilere fayda sağlar. Burada öğrencinin eksiklikleri üzerinde birebir olarak çalışılacağı için düşük seviyelerdeki öğrenciler bu derslerle daha hızlı aşama kaydederken; hedef skoru 6.5 üstü olan öğrencilerle de gerekli detay ve kişisel dikkat çalışmaları yapılabileceği için verim daha fazla olacaktır.

Son Söz

IELTS sınavına ister grup eğitimi, ister IELTS özel derslerle sınava hazırlanın eğitiminizde şunlar olacak mı diye mutlaka ilgili kişilere sorun:

 • Dersi verecek kişiler kimlerdir?
 • Bu kişi ya da kurumun daha önceki öğrencilerinde IELTS başarısı nedir?
 • IELTS derslerinde hangi kaynaklar kullanılacak?
 • Sadece genel olarak her miletten öğrenci için kullanılan yabancı menşeili bir course book gibi bir kitap üzerinden mi gidilmekte yoksa sınavı her bölümü için Türk bir öğrencinin öğrenme mantığına göre özgün kaynaklar mı kullanılmakta?
 • IELTS seviyenize göre kelime listeleri sunulmakta mı?
 • Özellikle IELTS writing için size ekstra neler sunulmaktadır? İhtiyacınız olduğu zamanlarda ders dışında essay kontrolü yapabilme imkanınız olacak mı?
 • IELTS deneme sınavı yapılacak mı? Kaç tane?
 • IELTS deneme sınavları için sınav ortamı oluşturulabilmekte midir? Yoksa evde kendimizin mi bu sınavları yapması beklenecektir?
 • IELTS deneme sonuçlarımız göre eksikliklerimiz belirlenmekte ve bunların çözümü için herhangi ekstra bir çalışma yapılabilmekte midir?
 • IELTS sınav kaydı için yardımcı olunmakta mıdır?
 • IELTS sınav salonları arasında seçim yaparken bana sınav ortamı en iyi olan yeri önerebilecek bilgiye sahipler midir?

 

Hepinize başarılar dilerim. 🙂

 

IELTS Kurslarımız

IELTS Özel Derslerimiz

IELTS Kaynakları

× BİLGİ AL (Whatsapp)