Haziran İTÜ Proficiency’e 1 Ayda Nasıl Hazırlanırım?

Yazar:
Haziran İTÜ Proficiency’e 1 Ayda Nasıl Hazırlanırım?
0
Yazıyı Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes)
1.329 kişi okudu

Haziran İTÜ Proficiency sınavına tam 29 gün kaldı. “Kalan sürede nasıl hazırlanırım?” sorusunun cevabı biraz da İngilizce’nizin ne durumda olduğuna bağlıdır.

İTÜ Proficiency 1. aşamadan 30 ve üstü aldıysanız;

Önceki sınavlarda ilk aşamadan 30 veya üstü bir not aldıysanız son bir aylık dönemde izlemeniz gereken temel strateji ilk aşama notunuzu 40+ bir puana çıkararak ikinci aşamada işinizi kolaylaştırmak olmalıdır. Bunu da kalan sürede bol bol soru çözüp sınav pratiği ve kelime çalışması yaparak sağlayabilirsiniz.

Bütün bunları yaparken ikinci aşamaya da gereken önemi vermeniz lazım. İlk aşamadan kaç alırsanız alın 2. aşamadan minimum 20 almanız gerektiğiniz unutmayın. Sınavda çıkan cause, effect, compare & contrast essay türlerinden en az ikisini iyi öğrenin (Sınavda writing bölümünde 2 essay tipinden 3 essay konusunu verilir). Bu bakımdan cause ve effect essay tiplerini yapıları birbirine yakın olduğu için seçmenizi tavsiye ederim. Bununla birlikte, compare & contrast da belli bir matematiği olduğu için genelde öğrencilere kolay gelmekte. Seçim sizin!

Listening ile ilgili olarak pratik yaparken genel kanıya aykırı olacak fakat bu bir gerçektir: Yabancı dizi, film, vs izlemek son bir aylık dönemde İTÜ Proficiency Listening için FAYDASIZDIR. Pratik yapacaksanız mutlaka note-taking listening tarzında dökümanlar kullanarak çalışmalısınız.

En iyi İTÜ Proficiency Listening çalışma yöntemi:

1) Aynen sınavda çözer gibi önce parçayı BİR KEZ dinleyip not alın ve sonrasında soruları notlarınıza göre çözün.

2) Listening parçasını bir defa daha yazılı metnini gözden geçirerek dinleyin. Gerektiğinde durdurup geri sararak duyamadığınız/anlamadığınız bölümlere ve kelimelere odaklanın.

3) Son bir defa herhangi bir metne bakmadan parçayı dinleyin.

 

Yeni Kaynaklardan Haberdar Olun!

Sitemize eklenen yeni İTÜ PROF paylaşımlarından haberdar olmak için e-posta listemize kaydolun.

 

İTÜ Proficiency 1. aşamadan 30 altı aldıysanız;

İlk aşama notunuz 30 puan altı ise son bir aylık dönemde yapmanız gereken şey: ilk olarak, 30 puana ulaşıp ikinci aşamaya girebilmek ve devamında da yapabiliyorsanız daha üst puanlara çıkmak olmalıdır. Bununla ilgili olarak, belli bir süre çalıştıktan sonra yapmanız gereken sınav denemeleri ya da eski sınavları çözümleri ile durumunuzu belirlemelisiniz. Çoğu zaman “ne olursa olsun ben hedefimi yüksek tutarım” gibi bir anlayış stresinizi arttırıp umutsuzluğa yol açacağı için çalışma performansınızı kötü etkiler. İngilizce çalışırken maksimum motivasyona sahip olmak için her zaman adım adım düşünmelisiniz. Büyük adımlar yerine küçük ilerlemeler her zaman daha motive edicidir.

Sınavda ilk aşamadan ancak 30-31 puan alabileceğinizi düşünüyorsanız ve sınav açıklanınca öyle olsa bile, ikinci aşama ile ilgili olarak asla ümitsizliğe kapılmayın. İTÜ Proficiency 2. aşama sınavı sürprizlerle doludur. Aşina olduğunuz bir konudan gelen bir listening ya da writing bölümü veya cömertçe verilen essay notları her şeyi değiştirebilir. 30 + 30 almak hiç de zor değildir.

Listening ve writing ile ilgili olarak yukarıda anlattıklarım 30 puan altı öğrenciler için de geçerli yöntemlerdir.

Hepinize Haziran İTÜ Proficiency sınavında başarılar ve sonrasında iyi bir tatil dilerim!

 

Yorumlar