Bilgi Bilet 1 Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır?

Yazar:
Bilgi Bilet 1 Sınavı Nedir? Nasıl Hazırlanılır?
0
Yazıyı Paylaş
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes)
2.190 kişi okudu

Bilet 1 sınavı Bilgi Üniversitesi Hazırlık Okuluna yeni kayıt olan öğrencilere ve okula devam eden Level 1 , 2 ve 3 öğrencilerine  dönem başında uyguladığı seviye tespit sınavıdır. Cambridge Üniversitesi Yayınları tarafından hazırlanır.

Sınavın iki tane yapılma amacı vardır:

1) Öğrencilerin İngilizce seviyesini belirlemek
2) Bilet 2 sınavına girecek öğrencileri belirlemek

Sınav 70 puan üzerinden değerlendirilir ve en az 45 alan öğrenciler Bilet 2 sınavına girmeye hak kazanırlar. Bilet 2‘den gerekli notu alan öğrenciler hazırlık eğitimini atlayarak bölümlerine başlarlar.

Bilet 1 sınavından 45 altında alan öğrenciler ile Bilet 2 sınavından başarısız olan öğrenciler, Bilet 1’den aldıkları notlara göre hazırlık okulunda kurlara ayrılırlar. Alınan puanlara göre yerleştirilen seviyeler şöyledir:

 

bilet 1 bilgi hazırlık kurları

 

Peki, ne sorarlar bu Bilet 1 sınavında?

Bilet 1 sınav içeriği üç bölümden oluşur:

1) Dilbilgisi: Çoktan seçmeli (şıklı) 30 sorudan oluşur. Sorular basitten zora doğrudur.

2) Okuma: 4- 5  kısa okuma parçasından sorulan çoktan seçmeli 20 sorudan oluşur.

3) Yazma: Verilen iki ayrı konu ile ilgili iki kısa paragraf yazma çalışmasından oluşur. Konular genellikle eğitim hayatı ya da geçmiş tecrübeleriniz (anı, tatil, vs.) hakkında olur.

 

Yeni Kaynaklardan Haberdar Olun!

Sitemize eklenen yeni Bilgi - BİLET kaynaklarından haberdar olmak için e-posta listemize kaydolun.

 

Bilgi Hazırlığa yeni başlayacak öğrencilere tavsiyem;

Mümkün olan en üst kurdan okula başlamaya çalışın! İngilizce seviyeniz düşük ya da sıfır olsa bile Bilet 1 sınavına belli bir çalışma yaparak girin. Uzman yardımı da alabilirsiniz, kendiniz de çalışabilirsiniz. Kısa süreli bir çalışmayla bile okula Level 2 ya da 3 olarak başlayabilirsiniz. Level 3’ten sonraki kurlarda derslerin ağırlaştığını dikkate alırsak, okula bu şekilde Level 2 ya da 3 olarak başlarsanız ileri kurlarda yapacağınız kur tekrarlarında okulu uzatma riskiniz daha az olacaktır. Bu nedenle, Bilet 1 sınavına mutlaka önceden hazırlanıp girin.

İngilizce seviyeniz upper intermediate gibi bir seviyedeyse büyük ihtimalle Bilet 1’den gerekli skoru alırsınız. Sınavdan önce belli konuları gözden geçirdikten sonra Bilet 2 sınavına odaklanın.

Bilgi Hazırlığa devam eden öğrencilere tavsiyem;

Eğer hazırlık okuluna devam ettiğiniz bir yıl sonunda Level 1, 2 ya da 3 öğrencisiyseniz okul size Bilet 1 sınavına tekrar girebilme hakkı vermektedir. Buradaki iki amacınız olmalıdır: Bilet 1’den minimum 45’i almak ve sonrasında Bilet 2‘den yine geçer not almak. Hazırlık okulunda geçirdiğiniz bir yıl sonunda yazın yapacağınız verimli ve ciddi bir çalışma ile bunları başarmak zor değildir.

 

 

Yorumlar