LOGO
  facebook twitter instagram g+ foursquare  
   
 
BEŞİKTAŞ   |   ALTUNİZADE
 
İstanbul Dil Akademisi Logo İstanbul Dil Akademisi Logo
   
IELTS sınav içeriği örneği özel ders
IELTS sınav içeriği örneği özel ders  

IELTS Hakkında


IELTS sınavı
 • Sık (Ayda 4 defa) yapılıyor olması,
 • Paper-based (kağıt-kalem ile) olarak yapılması,
 • Konuşma bölümünün bilgisayar yerine insanlarla konuşularak yapılması

dolayısıyla ülkemizde de son derece popüler bir sınavdır. Daha önceleri sadece yurt dışına gitmek isteyenlerin girdiği sınav, bugün maaş tazminatı ve yurt içi akademik dil gereksinimleri için de sık kullanılır hale gelmiştir.

Akademik IELTS mi, Genel mi?

IELTS'in akademik ve genel olmak üzere iki türü vardır. Genel olarak, göçmenlik başvurusu için genel modül kullanılırken, akademik amaçlar için akademik modül kullanılır. Türkiye için ise üniversitenin şartlarında "akademik" diye özellikle belirtilmediği sürece iki sınav da geçerlidir. Ayrıca ÖSYM'nin verdiği yabancı dil eşdeğerliklerinde IELTS kısmında herhangi bir şey belirtilmediği için iki türün de geçerliliği vardır. Bununla birlikte, özellikle Reading bölümünde Akademik IELTS'in soru başına katsayısı Genel olana göre daha yüksektir. Aşağıdaki tabloya bakarsak, mesela 13 doğru cevap için Akademik IELTS Reading skoru 4.5 olurken, Genel IELTS Reading 3.5 olmaktadır.

Akademik Reading Doğru Sayısı 39-
40
37-
38
35-
36
33-
34
30-
32

27-
29

23-
26
19-
22
15-
18
13-
14
10-
12
8-
9
6-
7
4-
5
General Reading Doğru Sayısı 40 39 37-
38
36 34-
35
32-
33
30-
31
27-
29
23-
26
19-
22
15-
18
12-
14
9-
11
6-
8
IELTS Skoru 9.0 8.5 8.0 7.5 7.0 6.5 6.0 5.5 5.0 4.5 4.0 3.5 3.0 2.5

IELTS Kolay mı?

IELTS kişilerin dil seviyesini eksiksiz şekilde ölçmektedir. İngilizcedeki dört beceri üzerine biraz temeli olan bir insan bir ay içerisinde düzenli bir çalışmayla rahatça 5.5-6.0 düzeyine çıkabilir. 6.5 ve üzeri notlar ise seviyenize göre çıkılması biraz daha zaman alabilecek skorlardır. İhtiyaca baktığımızda ise birçok yurt dışı üniversite 6.5 ve üzeri bir not istemektedir. Yurt içinde ise üniversiteler ve bazı devlet kurumlarının dil gerekliliği YDS üzerinden en fazla 65-70 düzeyindedir. Bu da IETLS'te 5.5-6.0 bandına denk gelmektedir.

IELTS Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

Sınav yerleri ve tarihlerle ilgili detaylı bilgiye IDP ya da British Council'ın internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sınav kaydı tamamen online olarak yapılmaktadır. IELTS sınav kayıt işlemleri için eğitim danışmanlarımız size yardımcı olmaktadır.

IELTS Sınav Günü Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler

Online kaydın tamamlanma aşamasında internet sitesinde göreceğiniz sınav başvuru formunu indirip doldurmanız ve sınav günü bir tane fotoğrafla yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Fotoğrafı forma yapıştırmayın.

Şu önemli ki, sınava girerken sizden 2 tane kimlik belgesi istiyorlar. Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyetten herhangi ikisi iş görür. Öğrenci kimlikleri ve iş yeri kimlikleri kabul edilmez. Eğer ehliyet de, pasaport da yoksa ikametgah belgesini götürmeniz gerekir. İkinci kimlik belgesi yanında olmayan adaylar kesinlikle sınava alınmamaktadır.

IELTS Sınav Sonuçlarının Açıklanması

Sınav sonuçları sınavdan sonraki 13. gün (resmi tatil değilse Cuma günü) içerisinde genelde saat 11:00'den itibaren açıklanır. Sınav sonuç sayfasına aday numaranızı girerek skorunuza ulaşırsınız. Resmi sonuç belgesi sınavın açıklandığı Cuma günü postaya verilir. Duruma göre Cumartesi ya da Pazar günü elinize ulaşır.

IELTS Nasıl Değerlendiriliyor?

IELTS skor bandı 0 ile 9 arasındadır. Her bölümep'luk puan sistemine göre değerlendirilir. Dört bölümden alınan ayrı notların toplanıp dörde bölünmesiyle "Overall Score" belirlenmiş olur. Alınan notların ortalaması 0.25'ten aşağıda ise aşağıya, 0.25 ve yukarı ise 0.50'ye tamamlanır. Ortalamanız 0.75 ve yukarısı ile bitiyorsa yukarıya yuvarlanır.

  Örneğin;
  Listening: 5.5
  Reading: 6.5
  Writing: 5.5
  Speaking: 5.5

  Ortalama: 5.75
  OVERALL: 6.0
Listening: 5.0
Reading: 6.5
Writing: 5.5
Speaking: 5.5

Ortalama: 5.63
OVERALL: 5.5

IELTS Sınav Sonucu Kaç Yıl Geçerlidir?

IELTS sınav sonucunun geçerliliği sınav tarihinden itibaren 2 yıl geçerlidir. Yalnız başvuracağınız kurum ya da üniversite daha uzun geçerlilik süreleri belirleyebilir.

Peki IELTS Puanları Ne Demek İster?

 • 9 (Uzman kullanıcı): Dile tamamen hakimdir, yerinde ve doğru kullanımın yanı sıra akıcı bir konuşma ve tam anlama kabiliyetine sahiptir.
 • 8 (Çok iyi kullanıcı): Dile tamamen hakim olmakla beraber, sadece nadiren tutarsızlıklara sahiptir. Sık karşılaşılmayan durumlarda yanlış anlamalar oluşabilir. Karmaşık durumlarla başa çıkabilir.
 • 7 (İyi kullanıcı): Dile hakim olmakla beraber bazı sıklıkta tutarsızlıklar ve yanlış anlamalar yaşayabilir. Karmaşık durumlarla başa çıkabilir ve detaylı anlatımları anlar.
 • 6 (Yetenekli kullanıcı): Genel olarak dile hakim olmakla beraber bazı tutarsızlılar ve yanlış anlamalar yaşanmaktadır. Sık karşılaşılan durumlarda karmaşık bir dil kullanabilir.
 • 5 (Makul kullanıcı): Dile kısmi olarak hakimdir, çoğu durumlarla başa çıkabilir ancak kimi hatalar yapar. Kendi alanında temel konulara hakimdir.
 • 4 (Sınırlı kullanıcı): Temel yeterlilik sadece tanıdık konularda geçerlidir. Karmaşık kullanımda sık sık sorun yaşar.
 • 3 (Aşırı sınırlı kullanıcı): Çok bilindik durumlarda sadece genel durumu anlayabilir ve anlatabilir.
 • 2 (Kesintili kullanıcı): Sadece çok tanıdık koşullarda ve sınırlı kelime grupları haricinde gerçek bir iletişim mümkün değildir.
 • 1 (Kullanıcı değil): Birbirinden bağımsız kullanılan birkaç sözcük dışında dili kullanmaya yatkın olmama durumu.
 • 0: Sınava girmemiş ve dolayısıyla haklarında bilgi alınamamış adaylar için kullanılır.
 

 

 
 
Temel Sınav İngilizcesi Kursu İspanyolca Kursu | İstanbul Dil Akademisi
 
 
  Bu Sayfayı Paylaş:
 
 

İstanbul Dil Akademisi

İngilizce Sınavlar

HAZIRLIK GEÇME

Materyal Ofisi

İspanyolca

 
Anasayfa
Hakkımızda
Eğitim Sistemimiz
İletişim

IELTS
PTE Academic
TOEFL IBT
TOEFL PBT

YDS
YÖKDİL

İTÜ PROFICIENCY
İTÜ SUNY - PBT
YTÜ - İYS
BOĞAZİÇİ - BUEPT
KOÇ - KUEPE
ÖZYEĞİN - TRACE
BİLGİ - BİLET

BAU PROFICIENCY

SABANCI - ELAE
İSTANBUL ÜNİ. PROFICIENCY
IELTS
TOEFL
İTÜ PROFICIENCY
YTÜ - İYS
BOĞAZİÇİ - BUEPT
KOÇ - KUEPE
ÖZYEĞİN - TRACE
BİLGİ - BİLET
YEDİTEPE PROFICIENCY
SABANCI - ELAE
YDS
İspanyolca Kursu
Özel Ders

ANASAYFA İLETİŞİM İstanbıl Dil Akademisi