LOGO
  facebook twitter instagram g+ foursquare  
   
 
BEŞİKTAŞ   |   ALTUNİZADE
 
İstanbul Dil Akademisi Logo İstanbul Dil Akademisi Logo İstanbıl Dil Akademisi
   
bilgi bilet exam hazırlık atlama sınavı kurs kursu örnek sınav
Bilgi Bilet hazırlık atlama kursu  

Bilgi - BİLET Kursu
Bilgi HAZIRLIK
KURS PROGRAMI
 • Eğitim sadece BİLGİ Hazırlık Okulu öğrencilerine yöneliktir. Derslerimiz her Level'dan öğrenciler için ayrı sınıflarda ve Hazırlık Geçme odaklıdır.
 • Program içeriği Bilgi Hazırlık güncel sınav sistemine göre hazırlanmıştır. BİLET sınavının her bölümü (reading, listening, writing, speaking) üzerinde ayrı ayrı sınav odaklı olarak çalışılmakta, ayrıca VOCAB çalışmaları yapılmaktadır.
 • Dersler Bilgi Üniversitesi güncel sınav sisteminde uzman ve hazırlık okulu deneyimi olan seçkin hocalarımız tarafından verilmektedir.
 • Derslerde Bilgi sınav sistemine özel olarak hazırladığımız Kitap ve Materyallerimiz kullanılmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda öğrencilerimize ek materyal desteği sağlanmaktadır. Bütün ders kaynakları ÜCRETSİZ olarak sunulmaktadır.
 • Program boyunca öğrencilerimizin zorlandığı konularda hocalarımız tarafından ZORUNLU Çalışma Saatleri ve Birebir Ek Dersler yapılmaktadır.
 • Hazırlık okuluna devam eden öğrencilerimiz seviye ve okul saatlerine uygun sınıflarda eğitim alırlar. Derslerde AT ve Quiz sınavlarına yönelik ayrıca ek çalışmalar yapılmaktadır.
 • Öğrencilerimiz ders sonrasında kendilerine ayrılmış olan ders çalışma alanlarında günlük çalışma ve ödevlerini yapıp, soru ve takıldıkları noktalarda dersi veren hocalarından ders dışında yardım alabilmektedir.
 • Program boyunca ders saatlerine ek olarak DENEME SINAVLARI yapılmaktadır.
 • Kontenjanımız Sınırlıdır.


 

 

Sınavınıza UZMANLARI ile Hazırlanın!

Bilgi - BİLET sınavına
UZMAN HOCALAR ve ÖZGÜN MATERYALLER
ile hazırlanabileceğiniz TEK yer!

BİLET Başarı Oranımız: % 96

 


YAYINLARIMIZ
Bilgi - BİLET sınavı için özel olarak hazırladığımız
Bilgi - BİLET READING EXERCISE BOOK Vol1
Bilgi Bilet READING-BOOK bilgi bilet writing book

Alanında bir çok ilke sahip olan ve siz öğrencilerimiz için büyük bir eksikliği giderecek olan Bilgi - BİLET Reading Exercise Book Vol 1kitabımız YAYINDA!!

Kitabın satışı Kuştepe Hazırlık Kampüsü karşısındaki Master Copy Center'dan yapılmaktadır.

"Ben uzaktayım" diyen arkadaşlar için adrese kargo yollayabilmekteyiz. Detaylar için lütfen bizimle iletişime geçin!

 

 

Bilgi Hazırlık - BİLET Kursu İndirilebilir Ders Materyalleri için tıklayınız.

 

Bilgi - BİLET Sınavı Hakkında
 • BİLET (Bilgi English Test) Sınavı iki aşamalı olarak yapılan bir sınavdır. BİLET 1. Aşama Sınavı hem öğrencinin İngilizce seviyesini, hem de BİLET 2. aşamaya girecek öğrencileri belirlemek amacıyla yapılır.
 • 1. Aşama sınavından 70 üzerinden en az 45 alan öğrenciler BİLET 2. Aşama sınavına girmeye hak kazanırlar.
 • 2. Aşama Sınavı iki güne yayılmış olarak yapılır. Sınavın ilk gününde SPEAKING bölümü; ikinci gününde READING, LISTENING ve WRITING bölümü yapılır.
 • BİLET 2. Aşama Sınavı geçme notu 60'tır. Bu puanın altında kalan öğrenciler 1. Aşamadan aldıkları puana göre Hazırlık Programına yerleştirilirler.

 

Bilgi - BİLET 2 Sınav İçeriği

BİLET 2 Speaking Bölümü:

Konuşma bölümünün sınav içindeki genel ağırlığı % 20’dir.

Sınava her öğrenci tek başına girer ve sınavda bulunan iki öğretim görevlisinin kendisine İngilizce olarak sorduğu soruları cevaplar. Öğrenciye hobiler, medya gibi herkesin fikir sahibi olabileceği genel konular ile ilgili ortalama 3 - 4 soru yöneltilir. Sınav ortalama 4 - 5 dakika sürer.

Yapılan konuşma; iletişim, akıcılık, dilbilgisi, kelime bilgisi ve çeşitlilik kriterlerine göre değerlendirilir.

BİLET 2 Reading Bölümü:

Okuma bölümünün sınav içindeki genel ağırlığı % 25’tir. Bu bölümde ortalama 1000 - 1500 kelimeden oluşan akademik bir okuma parçası ile ilgili sorular sorulur. Sorular metindeki; iki fikir/olay arasındaki bağlantı, iki fikir/olay karşılaştırması, sebep/sonuç, avantaj/dezavantaj, metinden örnek verme, metindeki bilgilerden yola çıkarak akıl yürütme gibi detaylar ile ilgilidir.

Soru tipleri:

 • Wh- soruları: Bu soruları yanıtlarken metinden doğrudan alıntı yapabilir ya da kendi cümlelerinizi kullanabilirsiniz.
 • Cümle tamamlama soruları: Bunlar metindeki kelimeleri kullanarak cevaplanır.
 • Özet tamamlama soruları: Metnin belirtilen bir bölümünün özetinde, öğrencilerden boş bırakılan yerleri anlamlı bir şekilde tamamlamaları istenir. Bu sorular metindeki kelimeleri kullanarak cevaplanır.
 • Tablo tamamlama soruları: Metnin bir bölümüyle ilgili olarak verilen tablonun metnin organizasyonuna uygun olarak öğrenciler tarafından tamamlanması beklenir.
 • Anafikir soruları: Metnin anafikrini bulmaya yönelik çoktan seçmeli bir soru.

 

BİLET 2 READING 'TE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR:

 • Okuma parçası ile ilgili sorular metin içerisindeki bilgi akışıyla aynı sıradadır. Metin içinde boşuna kaybolmayın!
 • Metni okumadan önce soruları okuyun ki metinde neyi arayacağınızı bilin!
 • Bilmediğiniz kelimelere çok takılmayın. Bunlar çoğu zaman soruya cevap vermenize engel değildir. Tahmin gücünüzü kullanın!
 • Bağlaçlara dikkat edin! Bunlar okuduğunuzu anlamada ve soruyu cevaplamada iyi bir yol göstericidirler.
 • Cevaplarınızın net olduğundan emin olun! Cevaplarda istenenden fazla yada ilgisiz bilgi bulundurmayın!
 • Belirtilen kelime sınırlamalarına uyulmalıdır. Soruyu 3 - 4 kelime ile cevaplayın deniyorsa bu sınırlamalara uyun! Daha fazla kelime kullanarak verilen cevaplar değerlendirmeye alınmaz.

 

BİLET 2 Listening Bölümü:

Dinleme bölümünün sınav içindeki genel ağırlığı % 15’tir. Bu bölüm Note Taking tarzındadır ve öğrencilere herkesin anlayabileceği akademik bir konu hakkında 10 - 15 dakikalık lecture dinletilir.

Önce öğrencilere lecture ile ilgili notlar almaları için outline kağıtları dağıtılır. Outline kağıtları lecture'da geçen konular hakkında başlıkların bulunduğu şablon kağıtlardır. Lecture'ı dinlerken bu kağıtlara notlar almanız gerekir. Lecture bitmeden sorular dağıtılmaz. Sınavın zorluğu da bu uygulamadan dolayıdır. Neyin önemli olduğuna parçayı dinlerken sizin karar vermeniz gerekir. Dinleme kaydı sadece BİR KEZ dinletilir. Bu da diğer bir zorluktur.

Soru kağıtları dağıtılınca alınan notlara göre cevaplandırılır. Soruları cevaplamanız için 15 dakika verilmektedir.

Dinleme bölümünde Wh- tipi sorular sorulur. Bunlar açık uçlu sorulardır. Bu soruları yanıtlarken dinleme parçası ve aldığınız notlardan doğrudan alıntı yapabilir ya da kendi cümlelerinizi kullanabilirsiniz. Dinleme parçası içinde geçmeyen bilgiler geçersiz cevap olarak kabul edilir.

 

BİLET 2 LISTENING 'TE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR:

 • Size verilen Note-Taking kağıtlarındaki alt başlıklara dikkat edin. Bunlar dinleme parçasındaki sıraya göre yazılmışlardır. Alt başlıkları kullanarak hem konunun temel bölümlerini ve bilgi akışını daha iyi anlar, hem de neye odaklanmanız gerektiğini anlarsınız.
 • Not alırken daha sonra soruları cevapladığınızda anlayabileceğiniz şekilde kısaltmalar; sebep-sonuç gibi bağlantıları gösteren işaretler kullanarak yazmaya çalışın. Böylece uzun notlar yazmaya çalışarak dinlemeyi kaçırmazsınız.
 • Not alırken bağlaçlara özellikle dikkat edin! Diyebiliriz ki soruların büyük bir kısmı bağlaçların geçtiği bölümlerden gelir.
 • Bilmediğiniz kelimelere çok takılmayın! Bunlar ya soruları cevaplamanız için gerekli olmayan ya da tahmin gücünüzün kullanması gerektiği kelimelerdir.
 • Zamanı etkin kullanı! Hiçbir zaman zorlandığınız soruların üstünde fazla zaman harcamayın. Diğer sorulara geçin cevaplayamadıklarınıza sonra tekrar dönün.
 • Cevaplarınızın net olmasına dikkat edin. İlgisiz, yanlış bilgi ya da gereğinden fazla bilgi içeren cevaplar doğru kabul edilmez.

 

BİLET 2 Writing Bölümü:

Yazma bölümünün sınav içindeki genel ağırlığı % 40’tır. Bu bölümde 400 kelime* uzunluğunda bir Essay yazmanız beklenmektedir. Advantage&Disadvantage, Cause, Effect gibi essay tiplerinden biri sorulur. Essay'iniz içerik, organizasyon, kelime ve dilbilgisi kullanımı ve çeşitliliği kriterlerine göre değerlendirilir.

 

BİLET 2 WRITING 'TE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR:

 • Konuyu iyi anlayın! Bunun için de konuyu iyi okuyun ve sizden ne beklendiğiniz tam olarak anlayın. Konuyu anlamayıp Off-topic olursanız essay'iniz değerlendirmeye alınmaz.
 • Essay'inizi yazmak için acele etmeyin! Başlamadan önce bir plan yapın. Plansız giderseniz ya off-topic olursunuz, ya da supporting idea bulmakta zorluk çekersiniz. Başta planlamaya harcayacağınız biraz zaman ilerde sizi daha fazla zaman kayıplarından kurtaracaktır.
 • Sınavda size yardımcı olması için 3-4 alt fikir verilecektir. Plan yaparken bu alt fikirleri gözardı etmeyin! Bunlarla konu arasında nasıl bir bağlantı kuracağınızı ve nasıl örneklendirebileceğinizi düşünün. Bununla beraber, verilen bu alt fikirleri kullanmak zorunda değilsiniz. "Ben de daha iyisi var" derseniz, kendi fikirlerinizi kullanarak da yazınızı geliştirebilirsiniz.
 • Yazdığınız essay akademik olarak değerlendirildiği için giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini barındıracak şekilde akademik bir formata sahip olması gerektiğini unutmayın! Fikirlerinizi düzenli, okuyan için akıcı bir şekilde yazmaya çalışın.
 • Gramer ve kelime hatalarına engel olmak için essay'i yazdıktan sonra bir kere kontrol edin!
 • Son olarak da lütfen okunaklı olarak yazın! Önemsiz görünür fakat tahmin ettiğinizden daha önemlidir!!

 

* 400 kelimelik bir kompozisyon standart el yazısıyla 2-2,5 sayfa sürer. Yazınız uzunluğun çok altında ya da üstünde değilse ve de aşırı büyük bir el yazınız yoksa değerlendirmede sorun yaratmaz. Tek tek kelimeleri saymakla vaktinizi harcamayın.

 

 

Bilgi Üniversitesi - BİLET 2 Sınav Örneği için tıklayınız.

 

Bilgi - BİLET 1 Sınav İçeriği

BİLET 1. Aşama sınavı ingilizce dilbilgisi, okuma ve yazma becerilerini ölçer. Sınav;

 • 20 soruluk Okuduğunu Anlama (Reading Comprehension)
 • 30 soruluk Dilbilgisi ve Kelime (Grammar - Vocabulary)
 • İki kısa paragrafın yazıldığı Yazma (Writing) bölümlerinden oluşur.

Yazma bölümü hariç, diğer bölümlerdeki sorular çoktan seçmeli test olarak yapılır. Yazma bölümünün konuları genel içeriklidir. Örneğin; "Tatilde neler yaptınız?", "Birden fazla yabancı dil bilmenin avantajları nelerdir?" gibi. 

BİLET 1 sınavından alınan sonuçlara öğrencilerin okul sistemine göre yerleştirildikleri kurlar şöyledir:

BİLET 1 Sonucu Seviye
0 - 15 Level 1
16 - 27 Level 2
28 - 37 Level 3
38 - 44 Level 4
45 - 70 Level 5

 

DUYURU!

GÜZ DÖNEMİ
Bilgi
HAZIRLIK DESTEK
(AT - BİLET) KURS
KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR.

Kontenjanımız Sınırlıdır!!

Kayıt Ofisi çalışma saatleri
her gün saat 10:00-16:00 arasındadır.


Bilgi ve Kayıt için
0212 327 3015,
0212 327 7427
no'lu telefonlardan ya da info@istdilakademisi.com email adresinden bize ulaşabilirsiniz."Sınavınıza UZMANLARI ile Hazırlanın!"


İstanbul Dil Akademisi: İstanbul'un İngilizce Sınav Merkezi


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Temel Sınav İngilizcesi Kursu İspanyolca Kursu | İstanbul Dil Akademisi
 
 
  Bu Sayfayı Paylaş:
 
 

İstanbul Dil Akademisi

İngilizce Sınavlar

HAZIRLIK GEÇME

Materyal Ofisi

İspanyolca

 
Anasayfa
Hakkımızda
Eğitim Sistemimiz
İletişim

IELTS
PTE Academic
TOEFL IBT
TOEFL PBT

YDS
YÖKDİL

İTÜ PROFICIENCY
İTÜ SUNY - PBT
YTÜ - İYS
BOĞAZİÇİ - BUEPT
KOÇ - KUEPE
ÖZYEĞİN - TRACE
BİLGİ - BİLET

BAU PROFICIENCY

SABANCI - ELAE
İSTANBUL ÜNİ. PROFICIENCY
IELTS
TOEFL
İTÜ PROFICIENCY
YTÜ - İYS
BOĞAZİÇİ - BUEPT
KOÇ - KUEPE
ÖZYEĞİN - TRACE
BİLGİ - BİLET
YEDİTEPE PROFICIENCY
SABANCI - ELAE
YDS
İspanyolca Kursu
Özel Ders

ANASAYFA İLETİŞİM İstanbıl Dil Akademisi